کد خبر 7062
۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۹

روند قیمت میلگرد در بورس کالا در ۶ ماه نخست سال

روند قیمت میلگرد در بورس کالا در ۶ ماه نخست سال

با وجود مشکلاتی همچون تداوم تورم و کاهش تولید کارخانجات قیمت میلگرد در بورس کالا در ۶ ماه نخست سال روند ثابتی را طی کرده است.

به گزارش آهن نیوز؛ روند قیمت میلگرد در بورس کالا طی ۶ ماه نخست سال نوسان چندانی نداشته است و مشاهدات نشان می دهد حتی بعضی از عرضه ها تقاضایی نداشتند.

روند با ثبات قیمت میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در حالی در ۶ ماهه نخست امسال قابل مشاهده است که حتی در برخی روزهای معاملاتی، سایزهای مختلف میلگرد عرضه شده روی تابلوی معاملات به قیمت پایه مورد معامله قرار گرفته و حتی برخی عرضه ها نیز بدون تقاضا مانده و فروش نرفته است.

با این وجود اخیرا شاهد جوسازی هایی با موضوع گرانی مصالح ساختمانی به دلیل عرضه در بورس کالا از سوی عده ای خاص هستیم؛ گروه هایی که به نظر می رسد از رانت های قیمتی کسب انتفاع می کنند و برای رسیدن به مقاصد خود از گرانی مسکن به دلیل رشد قیمت مصالح ساختمانی در بورس کالا سخن می گویند. این در حالی است که براساس آمارهای موجود رشد قیمتی در این قبیل کالاها اتفاق نیفتاده است.

سوال حائز اهمیت این است که پشت پرده این جوسازی‌ها چه کسانی هستند که منافعشان با عرضه کالاها در بورس به خطر افتاده و سعی دارند با ارایه آمارهای اشتباه و خلاف واقع بر طبل خروج کالاها از بورس بکوبند و روند با ثبات فعلی معاملات را مختل سازند. حال آنکه چنین سیاست‌هایی از اساس اشتباه بوده و تجربه سال‌ها اجرای سیاست قیمت‌گذاری دستوری نشان داده است که مصرف‌کننده و نیز تولیدکننده هر دو در نظام کنترلی قیمت‌ها متضرر اصلی خواهند بود. به طوری که رانت ناشی از اجرای سیاست‌های دستوری در اقتصاد هیچ نفعی برای این دو گروه نخواهد داشت و تنها حافظ منافع رانت‌خواران ضد تولید است.

منبع: سنا

انتهای پیام/

کد خبر 7062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =