کد خبر 7324
۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸

توقف عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا چیزی جز خسارت محض ندارد

توقف عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا چیزی جز خسارت محض ندارد

کارشناس بازار سرمایه گفت: هر چقدر قیمت گذاری دستوری در اقتصاد حاکم شود اقتصاد به سمت رانت رفته و باعث زیان انباشته و نهایتا نابودی صنایع خواهد شد.

به گزارش آهن نیوز، محمد غفوری کارشناس بازار سرمایه با بیان این‌که هر گونه دخالت در مکانیسم قیمت گذاری و عرضه و تقاضا از قبیل محدود کردن صادرات، توقف عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا، می‌تواند در آینده به ضرر اقتصاد کشور باشد، گفت: قیمت گذاری دستوری را در برخی از صنایع کشور شاهد هستیم، صنعت سیمان قبلاً دچار قیمت گذاری دستوری بوده و چند سالی است که با حضور در بورس کالا از قیمت گذاری دستوری خارج شده است (گاهاً در بورس کالا هم در قیمت گذاری شاهد دخالت‌هایی هستیم)، وضعیت امروز صنعت سیمان بسیار بهتر از گذشته شده است.

غفوری با تاکید بر اینکه هر چقدر اقتصاد ایران به سمت قیمت گذاری بر مدار عرضه و تقاضا رود وضعیت بهتر خواهد شد ادامه داد: هر چقدر قیمت گذاری دستوری بیشتر در اقتصاد حاکم شود اقتصاد به سمت رانت رفته و از طرفی دیگر باعث زیان انباشته خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: کشورهای توسعه یافته قیمت گذاری دستوری را زنگ خطر اقتصاد می‌دانند زیرا قیمت گذاری دستوری باعث ایجاد قشری سودجو در کشور می‌شود.

منبع. مهر

انتهای پیام/

کد خبر 7324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =