کد خبر 7468
۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۶

تخلف سنگین ایران خودرو/ ۲۱۰۰ خودروی هایما احتکار شد

تخلف سنگین ایران خودرو/ ۲۱۰۰ خودروی هایما احتکار شد

گزارش رسمی ایران‌خودرو به سازمان بورس حکایت از احتکار ۲۱۰۰ دستگاه خودروی هایما از سوی این شرکت خودروسازی است که شرایط را برای ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رسیدگی به آن و جریمه متخلفان احتمالی مهیا کرد.

به گزارش آهن نیوز؛ احمد اصانلو چندی پیش در واکنش به یک گزارش منتشر شده در خبرگزاری ها با موضوع "احتکار خودرو" توسط دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور با هدف جلوگیری از کاهش قیمت خودروهای تولیدی و احیانا فروش آنها با قیمت‌های بالاتر، از آمادگی این سازمان برای رسیدگی به موضوع در یکی از شعب ملی تعزیرات در صورت دریافت گزارش از سوی ارگان‌ها، مسئولان ذیربط و نیز گزارش‌های مستند مردمی خبر داد.

این واکنش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه واکنش‌های مسئولان قضایی و شبه قضایی بود که به استناد گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها بر تشدید نظارت و بازرسی بر نسبت تولید و عرضه خودرو از سوی ایران‌خودرو و سایپا تأکید کردند.

به‌ویژه آنکه سازمان ملی استاندارد گزارش‌های رسمی درباره نقص قطعه در خودروهای دپو شده و نیز اشکال استاندار برای شماره‌گذاری خودروها را رد کرد و از آن به بعد پای تعزیرات حکومتی هم به موضوع باز شد.

تأکید بر پیگیری این موضوع از سوی سازمان تعزیرات حکومتی تا آنجا پیش رفت که رئیس این سازمان روز ۲۰ مهر ماه در همایش سراسری مدیران کل ستادی و استانی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: "وقتی در یک پارکینگ ۱۰ هزار خودرو وجود دارد که ۴ هزار خودرو آماده تحویل است اما اقدامی انجام نشده، این عمل امتناع از عرضه محسوب می‌شود و نیاز به مداخله به موقع برای تنظیم بازار دارد.

در حال حاضر انتظار دولت از سازمان تعزیرات مطالبه‌گری حقوق مردم است و رویکرد مطالبه‌گرانه در سازمان یعنی هیچ گزارشی در خصوص احتکار خودرو به تعزیرات حکومتی ارسال نشده اما رئیس شعبه و مدیرکل با حضور میدانی، امتناع از عرضه ۴ هزار خودرو را کشف و با پیگیری، شرکت را موظف به عرضه خودروها ظرف چهار روز کردند. "

اشاره اصانلو به کشف خودروهای احتکاری در پارکینگ شرکت ایران‌خودرو در مشهد بود که در هفته گذشته این تخلف کشف شد اما در ادامه هیچ گزارشی از سوی این سازمان درباره تشکیل پرونده برای رسیدگی به این تخلف بزرگ و آشکار که اثر منفی بر بازار دارد، منتشر نشد.

حالا گزارش دیگری درباره تأیید احتکار خودرو از سوی ایران‌خودرو منتشر و اعلام شده گزارش رسمی که ایران خودرو به سازمان بورس داده نشان می‌دهد این شرکت در شهریور ماه ۲۴۱۰ دستگاه هایما تولید کرده اما فقط ۲۶۳ دستگاه را به مشتریان فروخته است یعنی بیش از ۲۱۰۰ دستگاه هایمای تولیدی خود در شهریور را احتکار کرده بود.

بر اساس این گزارش، ایران‌خودرو در ۶ ماه نخست امسال هم در مجموع ۱۰۵۲۸ دستگاه هایما تولید کرده که فقط ۷۶۵۵ دستگاه آن را به مشتریان فروخته یعنی مجموعا ۲۸۷۳ دستگاه هایما توسط ایران خودرو تا پایان شهریور احتکار شده بود!

با توجه به اظهارات مسئولان دولتی از سازمان ملی استاندارد، سازمان حمایت و نیز سازمان تعزیرات حکومتی بر تأیید احتکار خودرو توسط ایران‌خودرو و نیز گزارشی که این شرکت به سازمان بورس داده که نشان‌دهنده احتکار خودرو از سوی آن است، ورود جدی‌ و مسئولانه‌ تعزیرات حکومتی برای تشکیل پرونده علیه ایران‌خودرو ضروریست؛ مگر آنکه روابط میان‌دولتی، سازمان تعزیرات حکومتی را از پرداختن به این موضوع باز بدارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر 7468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =