کد خبر 75
۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان:

فولاد مبارکه الگوی موفق خصوصی‌سازی در کشور است

فولاد مبارکه الگوی موفق خصوصی‌سازی در کشور است

یکی از دلایل موفقیت این دو صنعت الگوبرداری از الگوهای موفق جهانی بوده است که یا از ابتدا و یا در حین واگذاری مورد توجه قرار گرفته است، ضمن اینکه ظرفیت‌ها و محدودیت‌های بومی را در این برنامه لحاظ کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار آهن‌نیوز، در حاشیه نخستین رویداد بین‌المللی خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران که از سوم تا ششم خردادماه به مدت ۴ روز با حضور سران سه قوه، رؤسای اتاق‌ها و وزرای مرتبط، نمایندگان مجلس و میهمانانی از کشورهای خارجی در مرکز همایش‌های سالن اجلاس سران برگزار شد؛ محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در نشست علمی «فرصت‌ها و چالش‌های بنگاه‌های دولتی» اظهار کرد: امروز با شرکت‌هایی روبه‌رو هستیم که تا حدی خصوصی شده‌اند و بهتر است ویژگی‌های این شرکت‌ها را بررسی کنیم و توصیه‌هایی برای این ساختار داشته باشیم.

چالش‌هایی که پیش روی شرکت‌های خصولتی است

وی با بیان اینکه شرکت‌های خصولتی با چالش‌های زیادی ازجمله اسمی بودن مدیریت غیردولتی و وجود مدیریت دولتی روبه‌رو هستند، افزود: در این شرایط با نظام ناکارآمد نظارتی مواجهیم، به‌گونه‌ای که برخی از ساختارهای نظارتی دولتی که قبلاً وجود داشته دیگر نیست، اما ساختارهای نظارتی جایگزین در برخی از قسمت‌ها دیده می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه اغلب مجموعه‌های خصولتی نه خصوصی هستند و نه تخصصی، ابراز داشت: در این زمینه می‌توان به زیرمجموعه‌های وزارت رفاه از جمله صندوق بازنشستگی، برخی از بانک‌ها و شرکت‌های شبه‌دولتی اشاره کرد.

وی با اشاره به سیاست‌زدگی شرکت‌های شبه‌دولتی و ورود برخی افراد غیرمتخصص سیاسی به‌ویژه در هیئت‌مدیره این شرکت‌ها، ادامه داد: در این شرایط این شرکت‌ها با بلاتکلیفی‌هایی مواجه‌اند، چراکه کمتر از ۵۰ درصد از سهام آن‌ها در اختیار دولت است و این امر، این شرکت‌ها را در زمینه افزایش سرمایه و قوانینی مانند منع به‌کارگیری بازنشستگان دچار مشکل کرده است.

طیب‌نیا با بیان اینکه سازمان‌های نظارتی در مواردی به شرکت‌های خصولتی ورود می‌کنند، تصریح کرد: هنوز مشخص نیست که این نهادها اجازه ورود به این شرکت‌ها را دارند یا خیر، اما آن‌ها اعتقاد دارند چون دولت سهم دارد، باید نهادهای نظارتی نیز ورود کنند.

مردمی‌سازی اقتصاد یکی از اهداف اصلی خصوصی‌سازی

وی گفت: در گذشته زنجیره‌ای در صنایعی مانند فولاد بود که توسط دولت نظام‌مند گشته بود، اما در خصوصی‌سازی این زنجیره پاره شده است. از سوی دیگر، فولاد سهام‌هایی در حوزه سهام عدالت داشته که در زمینه توزیع این سود نیز با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه در خصوص ضرورت خصوصی‌سازی اظهار داشت: مردمی‌سازی اقتصاد در اجرای این طرح یکی از اصلی‌ترین اهداف بود که هنوز محقق نشده و باید در این زمینه مالکیت آحاد جامعه را در نظر بگیریم.

وی با اشاره به ضرورت کنترل اهداف خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها گفت: در این زمینه مواردی مانند ارتقای بهره‌وری و رشد سرمایه‌گذاری باید رعایت شود.

تشکیل ائتلاف‌های تخصصی برای اداره بنگاه‌های اقتصادی به دست افراد متخصص

طیب‌نیا گفت: امکان تجمیع توانمندی‌ها باید در خصوصی‌سازی‌ها مورد توجه باشد. در این زمینه ساختارهایی داریم که علی‌رغم واگذاری همچنان به دست دولتی‌ها اداره می‌شوند و این امر باید اصلاح شود.

وی افزود: در این شرایط، بنگاه‌های اقتصادی به دست افراد غیرمتخصص اداره می‌شود. این شرایط باید اصلاح شود و برای این کار باید کنسرسیوم‌های "ائتلاف‌های" تخصصی تشکیل دهیم و مدیریت آن را به افراد متخصص بسپاریم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه خوشبختانه در صنایع فولادی مدیریت همواره به دست افراد متخصص بوده است، گفت: این مجموعه‌ها توانستند خودشان را حفظ کنند که منجر به شفافیت و ثبات در فعالیت بنگاه‌ها شده است.

فولاد مبارکه الگوی موفق خصوصی‌سازی در کشور

مدیرعامل فولاد مبارکه با بیان اینکه بخش خصوصی نیز باید متعهد به توسعه سرمایه‌گذاری و حفظ و توسعه اشتغال باشد، گفت: ما اگر بخواهیم موفق باشیم، باید الگوهای موفق خصوصی‌سازی را ارزیابی و دلایل موفقیت آن‌ها را احصا کنیم و مورد استفاده قرار دهیم. از سوی دیگر الگوهای ناموفق را ارزیابی کنیم تا از تکرار آن خودداری شود. این در حالی است که ما شاهد تکرار اشتباهات خصوصی‌سازی در کشور هستیم.

ضرورت استفاده از الگوهای بومی موفق برای ادامه خصوصی‌سازی

وی گفت: نگاه توسعه‌ای در بنگاه‌های اقتصادی موفق در زمینه خصوصی‌سازی همواره وجود داشته است. این نگاه فراملی بوده و حتی در اوج تحریم‌ها، پروژه‌هایی فراتر از مرزها داشته‌اند که این امر به‌واسطه ساختارهای مستحکم و مدیریت دانش موجود در این شرکت‌ها بوده است.

طیب‌نیا گفت: شرکت‌های موفق در خصوصی‌سازی، بومی‌سازی بیش از ۹۰ درصد را در تحریم‌ها داشته‌اند و باید از این الگوهای بومی موفق برای ادامه خصوصی‌سازی استفاده شود. همچنین کنسرسیوم‌های تخصصی باید برای خصوصی‌سازی ایجاد شود و متخصصان این امر را مدیریت کنند.

پایان پیام/ 

کد خبر 75

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =