کد خبر 7574
۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۷

زمان واردات خودروهای برقی به ایران مشخص شد

زمان واردات خودروهای برقی به ایران مشخص شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که واردات خودروهای برقی از آبان امسال آغاز می‌شود.

به گزارش آهن نیوز؛ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تا پایان دی امسال عرضه ۳۱ هزار خودرو وارداتی به مشتریان در سامانه یکپارچه انجام می‌شود، از واردات خودروهای برقی از آبان سال جاری خبر داد.

مهدی ضیغمی امروز در حاشیه مراسم بیست و هفتمین سالروز ملی صادرات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عرضه خودروهای وارداتی در هفته گذشته انجام شد این هفته نیز عرضه بعدی انجام می شود تمرکز ما در این مرحله از عرضه، عرضه خودروهایی است که در ایران است. 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: هفته قبل ۲ هزار خودرو وارداتی در سامانه عرضه شد در هفته جاری نیز احتمالا ۲ هزار خودرو عرضه می شود که البته از آنجا که بسیاری از خودروها رزرو دارد و لذا افرادی که در سامانه خودرو انتخاب می کنند در رزرو می مانند تا ظرف ماه آینده خودروهای ثبت سفارش شده که روی آب است به کشور برسد و  تحویل متقاضیان شود. 

معاون وزیر صمت بیان داشت: هفته گذشته عرضه خودروهای وارداتی در سامانه انجام شد و در هفته جاری نیز فایل ثبت‌نامی‌ها به دست شرکت‌های وارد کننده می رسد و لذا پس از این مرحله پیامک واریز وجه بصورت علی الحساب (حداقل نیمی از وجه خرید خودرو) به متقاضیان ارسال می شود تا زمانی که قیمت قطعی خودرو ها مشخص شود و پس از اعلام قیمت قطعی، شرکت ها می توانند ظرف یک ماه، ضمن ارسال دعوت نامه کل وجه خرید خودرو را دریافت کنند و خودرو را نیز کمتر از یک ماه تحویل دهند. 

وی افزود: فرآیند ثبت سفارش شرکت‌ها در کارخانه‌های اصلی انجام شده است و امیدواریم که بر اساس تعهدی که داده ایم تا پایان آذرماه و یا حداکثر دی ماه عرضه را برای ۳۱ هزار نفر متقاضی خرید خودرو که ثبت نام کرده اند کامل کنیم اگرچه روند واردات کماکان ادامه خواهد داشت. 

ضمن اینکه واردات خودروهای برقی نیز از آبان ماه آغاز می شود و بعد از اینکه عرضه خودروهای  برقی وارداتی به تاکسیرانی به اتمام رسید می توان برای عرضه خودروهای برقی عمومی نیز اقدام کرد. 

ضیغمی بیان داشت: برنامه ریزی برای واردات خودرو  با شرکت‌ها است و از نظر ما واردات خودرو برای شرکت‌ها تا ۶۰ هزار دستگاه ممکن است ضمن اینکه  شرکت ها تا ۳۵ تا ۴۰ هزار خودرو درخواست خرید داشته‌اند و به صورت خرد ارزشان را برای واردات دریافت می کنند و بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو تاکنون ارز تخصیص داده ایم و انشاء الله تخصیص ارز نیز تسهیل می شود. 

وی در خصوص صادرات غیرنفتی نیز بیان داشت: موضوع کاهش ارزش جهانی در حوزه پتروشیمی و نفت باعث شد باوجود رشد بسیار خوب صادرات به لحاظ وزنی دچار کاهش صادرات به لحاظ ارزش شود؛ در ۶ ماهه ابتدای امسال ۲۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که حدود ۶۰۰ میلیون دلار کمتر از صادرات ۶ ماهه ابتدای سال گذشته است در صورتی که اگر روند صادرات مطابق با ارزش صادرات سال گذشته پیش می رود صادرات امسال به لحاظ ارزشی بیش از رقم مذکور بود. 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: البته در ماه ششم وضعیت صادرات بهتر شد نسبت به ۵ ماهه اول بهتر شد و لذا با روند صادراتی که آغاز شده پیش بینی می شود صادرات غیرنفتی امسال نسبت به سال گذشته افزایش یابد اما عوامل منطقه ای و مباحثی که در خصوص عوارض صادرات در داخل تعیین می شود بر روی صادرات تاثیرگذار است.

اما امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می گیرد و بهره گیری از مشوق ها به رکورد صادرات سال گذشته برسیم و حتی افزایش داشته باشم.

وی افزود: ارز صادرات خشکبار مانند ارزحاصل از صادرات محصولات غیر می‌توان برای واردات خودرو و قطعات خودرو استفاده شود و حتی برای واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار نیز می تواند استفاده شود. 

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر 7574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =