کد خبر 783
۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰

امیدی به افزایش چشمگیر قیمت سنگ آهن نیست

امیدی به افزایش چشمگیر قیمت سنگ آهن نیست

تحلیل‌گران بر این باورند که امیدی به افزایش چشمگیر قیمت سنگ‌آهن نیست و بدون شک در ماه‌های آتی شاهد افت بیشتر قیمت در بازار خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، طبق گزارش ارایه شده توسط بانک جهانی در ماه جولای سال ۲۰۲۲ قیمت سنگ آهن در بازار جهانی سقوط بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. بر مبنای این گزارش در هفتمین ماه سال ۲۰۲۲ میلادی هر تن سنگ آهن در بازار با قیمت ۱۰۸.۶ دلار مبادله شد که نسبت به ماه قبل از این بالغ بر ۲۳ دلار کاهش داشته است.

بانک جهانی در این گزارش با اشاره به نوسانات اخیر در قیمت این ماده معدنی پرمصرف نوشت: «سنگ آهن اصلی‌ترین و مهم‌ترین ماده اولیه در صنعت فولادسازی است. چین بزرگترین بازیگر در بازار فولاد دنیا است. این کشور هم نیمی از فولاد دنیا را تولید می‌کند و هم بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد است. به همین دلیل وضعیت اقتصادی و سیاست‌های این کشور تاثیر زیادی روی قیمت سنگ آهن در دنیا دارد. هم اکنون شرایط اقتصادی در چین نگران‌کننده است. از یک طرف تعطیلی‌های پی در پی به دلیل شیوع کرونا در بخش‌هایی از چین باعث شده است تا توان تولید این کشور به سطح قبل از کرونا باز نگردد. از طرف دیگر نگرانی از احتمال رکود اقتصادی و افت تقاضا باعث فشار روی بازار شده است. تورم هم که مشکلی جهانی است و بدون شک چین را هم هدف قرار می‌دهد. در این شرایط چین اقدام به کاهش تولید کرده است و بخش زیادی از پروژه‌های زیرساختی در کشور یا متوقف شده است یا سرعت اجرای آن کاهش یافته است. در این شرایط می‌توان انتظار داشت که قیمت سنگ آهن در بازار کاهش پیدا کند.»

بانک جهانی در این گزارش در مورد تغیرات قیمت سنگ آهن در سال‌های اخیر نوشت: «متوسط قیمت هر تن سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۳.۸ دلار بود. در سال ۲۰۲۰ و بعد از شروع همه‌گیری کرونا در دنیا متوسط قیمت هر تن از ماده معدنی مهم و پرمصرف به ۱۰۸.۹ دلار رسید ولی در سال ۲۰۲۱ این بازار شاهد افزایش بی‌سابقه قیمت بود و متوسط قیمت هر تن در سال ۲۰۲۱ در مرز ۱۶۱ دلار قرار داشت. جالب اینجاست که در فصل‌هایی از سال ۲۰۲۱ قیمت این ماده معدنی از ۲۰۰ دلار هم فراتر رفته بود ولی این وضعیت موقتی بود و دوباره بازار با کاهش قیمت روبرو شد.»

در ادامه این گزارش با اشاره به افت اخیر قیمت آمده است: «در ماه می سال جاری هر تن سنگ آهن قیمتی برابر با ۱۳۱.۲ دلار داشت، یک ماه بعد با قیمت ۱۳۰ دلار مبادله شد ولی در ماه جولای به یکباره افتی بالغ بر ۲۰ دلار در قیمت هر تن تجربه شد. حال سوال این است که این روند کاهشی ادامه خواهد داشت یا اینکه متوقف می‌شود.»

تحلیل‌گران بر این باورند که امیدی به افزایش چشمگیر قیمت سنگ آهن نیست و بدون شک در ماه‌های آتی شاهد افت بیشتر قیمت در بازار خواهیم بود. پیش‌بینی‌ها از رسیدن قیمت به ۱۰۰ دلار در ماه اوت حکایت دارد و وضعیت در فصل آخر سال هم وابسته به نحوه حل شدن مشکل آمریکا و چین دارد.

پایان پیام/ ف

کد خبر 783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =