کد خبر 7913
۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۷

نحوه تأمین برق مورد نیاز صنایع و معادن مشخص شد

نحوه تأمین برق مورد نیاز صنایع و معادن مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار تأمین پایدار برق مورد نیاز صنایع و معادن به ویژه در زمان اوج مصرف و ناترازی آن در کشور را تعیین کردند.

به گزارش آهن نیوز؛ نمایندگان مجلس در جلسه علنی عصر روز گذشته و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم، بند (پ) ماده ۴۸ را تصویب کردند.

طبق این مصوبه، به منظور تأمین پایدار برق مورد نیاز صنایع و معادن به ویژه در زمان اوج مصرف و ناترازی آن در کشور:

۱- واحدهای صنعتی و معدنی و کشاورزان مجازند به طراحی و اجرای طرح‌های تولید و یا ارتقای بهره وری برق اقدام نمایند. وزارتخانه‌های نیرو، نفت و جهاد کشاورزی و صمت موظفند با استفاده از زیرساخت‌های موجود در اختیار خود، در قبال دریافت هزینه مربوط نسبت به اجرای این حکم اقدام نمایند به طوری که برق تولید و یا صرفه جویی شده را بدون اعمال محدودیت وفق قراردادی که با وزارت نیرو منعقد می‌نماید در اختیار واحدهای مذکور و یا واحدهای طرف قرارداد آنها قرار دهند.

قطع برق این واحدها متناسب با مقادیر تولید و یا صرفه جویی شده آنها و تعیین سقف برای این واحدها در تأمین برق از این محل، ممنوع است.

آئین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد وزارت نیرو و با هماهنگی وزارتخانه‌های نفت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت طی مدت سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

۲- احداث و توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط بهره برداران معادن و یا طرف‌های قرارداد آنها در داخل محدوده معدنی یا در جوار آن به میزان ۲۰ درصد سرمایه گذاری در نیروگاه (به تأیید وزارت نیرو) مشمول معافیت موضوع تبصره (۵) ماده (۱۲) قانون اصلاح قانون معادن مصوب سال ۱۳۹۰ در دوره اجرا، می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 7913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =