کد خبر 7972
۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۳

حجم تجارت ایران و تاجیکستان سال جاری به ۱۶۸ میلیون دلار رسید

حجم تجارت ایران و تاجیکستان سال جاری به ۱۶۸ میلیون دلار رسید

حجم تجارت ایران و تاجیکستان در ۷ ماه سال جاری به ۱۶۸ میلیون دلار رسید.

به گزارش آهن نیوز؛ حجم تجارت بین اسران تاجیکستان به بهانه سفر امروز رئیس جمهور به دو کشور تاجیکستان و ازبکستان، دارای اهمیت است. در این زمینه بر اساس آمار رسمی گمرک حجم صادرات ایران به تاجیکستان در ۷ ماه سال جاری به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار و به وزن ۱۵۹ هزار و ۲۳۹ تن بوده است و حجم واردات ایران از تاجیکستان به وزن ۱۳ هزار و ۵۳۳ تن و به ارزش ۳۵ میلیون دلار بوده است.

همچنین میزان صادرات ایران به تاجیکستان در سال گذشته ۱۰۷ هزار و ۴۷۲ تن کالا به ارزش ۷۶ میلیون دلار و میزان واردات ایران از تاجیکستان ۱۳ هزار و ۲۹۳ تن کالا به ارزش ۳۸ میلیون دلار بوده است که حجم تجارت ایران و تاجیکستان در سال گذشته ۱۱۴ میلیون دلار بوده است.

بر اساس آمارهای رسیده از گمرک ۵ قلم اول کالای صادراتی به تاجیکستان شامل میله‌های آهنی و فولادی گرم نورد شده، پسته با پوست تازه و خشک، سایر رنگ‌ها و ورنی‌ها، کامپاند پلی اتیلن ویژه روکش سیم و کابل و کفپوش‌های غیرمخملی باف بودند و ۵ قلم کالای اول وارداتی ایران از تاجیکستان شامل پنبه حلاجی‌نشده، صفحه، ورق و نوار از نیکل غیرممزوج، نخ یک‌لا از الیاف شانه‌زده، سایر مواد دباغی غیرآلی و صفحه و ورق پلیمرهای اتیلن بوده است.

ایران با تاجیکستان مرز مشترک ندارد و برای ارتباط با این کشور باید از طریق خاک ترکمنستان عبور کند. تاجیکستان کشوری است که از نظر فرهنگی قرابت خاصی با ایران دارد و زبان رسمی این کشور فارسی است و عمده ساکنان آن مسلمان هستند.

حجم تجارت ایران و تاجیکستان سال جاری به ۱۶۸ میلیون دلار رسید

انتهای پیام/

کد خبر 7972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =