کد خبر 823
۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸

تفاهم‌نامه توسعه فناوری‌های هوشمندسازی معادن کلید خورد

تفاهم‌نامه توسعه فناوری‌های هوشمندسازی معادن کلید خورد

یکی از مهمترین برنامه‌های توسعه دانش بنیان بین ایمیدرو، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، غلامرضا ملاطاهری، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه توسعه فناوری‌های هوشمندسازی در بخش معدن و صنایع معدنی به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های توسعه دانش بنیان در این بخش بین ایمیدرو، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

ملاطاهری اظهار کرد: موضوع این تفاهم‌نامه، همکاری و تعامل مؤثر طرف‌ها با اولویت همه محورهای مورد تفاهم به‌ویژه تحقق شعار سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»، تحقق سند تحول دولت مردمی، ارتقای صنایع معدنی کشور در حوزه فناوری‌های هوشمندسازی با رویکرد افزایش بهره‌وری، رقابت‌پذیری و تاب‌آوری اقتصاد کشور است.

وی افزود: بخشی از زمینه‌های همکاری و هم‌افزایی شامل «تعریف و راهبری کنسرسیوم‌های تحقیق و توسعه بزرگ مشترک میان بنگاه‌ها و صنایع بزرگ معدنی دارای توانمندی تحقیق و توسعه و شرکت‌های دانش بنیان»، «احصای نیازهای تجمیعی فناورانه بنگاه ‌ها و صنایع معدنی برای ایجاد بازار مقیاس‌بزرگ برای شرکت‌های دانش بنیان» و «تضمین ریسک بنگاه‌ها و صنایع بزرگ معدنی در همکاری با شرکت‌های دانش بنیان» است.

همچنین، «تضمین خرید فناوری‌های پرریسک در حال توسعه»، «تعریف بسته‌های تشویقی معنادار برای بنگاه‌ها و صنایع بزرگ معدنی برای ترغیب آنها به پذیرش فناوری‌های نوین» و «تاسیس مراکز فناوری صنعتی در حوزه‌های لبه فناوری با هدف اجرای تحقیق و توسعه مشترک میان واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه‌ها و صنایع بزرگ معدنی، شرکت‌های دانش بنیان و دانشکده‌های قطب»، بخش دیگری از این زمینه‌های همکاری است.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو خاطرنشان‌ کرد: در همین پیوند، ۳۱ مرداد ماه تفاهم‌نامه معدنکاری سبز و تولید فولاد سبز بین ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدنی کشور منعقد خواهد شد که در آن مسائلی همچون استفاده از باطله‌ها، توسعه فناوری و توسعه پایدار مورد توجه ویژه خواهد بود.

وی در پایان بیان کرد: تشکیل صندوقی در وزارت صمت برای تامین اعتبار پروژه‌های مبتنی بر فناوری و هوشمندسازی در دستور کار قرار گرفت. همچنین مقرر شده معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری و همچنین وزارت ارتباطات نیز کمک‌هایی به این صندوق در جهت افزایش اعتبارات داشته باشد.

پایان پیام/ ف

کد خبر 823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =