کد خبر 85
۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

آیا با کاهش قیمت آهن‌آلات بازار ساخت و ساز رونق می‌گیرد؟

آیا با کاهش قیمت آهن‌آلات بازار ساخت و ساز رونق می‌گیرد؟

مقوله قیمت آهن به سرعت خودش را نشان نمی‌دهد که بگوییم به دلیل کاهش قیمت آهن‌آلات، سرعت ساختمان‌سازی افزایش پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار آهن‌نیوز؛ افزایش توقف‌ناپذیر قیمت مسکن در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم تبدیل شده و چنان افسار گسیخته رو به جلو می‌رود که حتی راهکارهای اجرایی مسئولان در این باره هم چندان به جایی نرسیده است. در این بین برخی از فعالان صنعت ساخت و ساز همواره افزایش قیمت مواد اولیه و مصالح ساختمانی به ویژه آهن‌آلات را از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مسکن می‌دانستند، به طوریکه روند سرعت ساخت و سازها را متوقف می‌کرد، اما  در ابتدای امسال شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورد و در حالی که قیمت دیگر کالاها افزایش پیدا کرد، قیمت آهن‌آلات بر خلاف انتظار عموم از اواخر اردیبهشت رو به سراشیبی رفت. این در حالی است که طبق گفته‌های دبیر انجمن انبوه‌سازان استان خراسان، قیمت آهن آلات از ابتدا تا انتهای سال گذشته افزایش حدود 75 درصدی داشته و اوایل امسال نیز این روند افزایشی در بازار پا برجا بوده است. 

در حالی که دبیر این انجمن اذعان می‌کند که کاهش قیمت آهن‌آلات از اوایل خرداد در افزایش ساخت‌وسازها تاثیر داشته، رئیس انجمن معتقد است که نمی‌توان چنین نظری را اظهار کرد چراکه مقوله قیمت آهن به سرعت خودش را در ساختمان‌سازی نشان نمی‌دهد.

کاهش قیمت فولاد از اواخر اردیبهشت

یکی از آهن فروشان درباره تغییرات قیمت آهن آلات می‌گوید: با توجه به جنگ اوکراین و روسیه، قیمت آهن‌آلات در سراسر دنیا نوسان شدید پیدا کرده است. اوایل عید امسال قیمت تیرآهن شماره 14 اصفهان دو میلیون و 600 هزار تومان و تیرآهن 2 و 50 به دو میلیون و 750 هزار تومان رسید. قیمت‌ها در اوج ماند چون مصرف نبود و افزایش پیدا کرد. بازار طوری شد که روسیه برای این که در بازار جهانی قیمت روبل را ثابت نگه دارد، اقدام به دامپینگ "بازارشکنی" و فولادش را زیر قیمت جهانی وارد بازار کرد. همین موضوع  باعث ریزش قیمت فولاد در یک هفته اخیر شد.

به طوری‌که هم اکنون ثبات قیمت آهن‌الات در حالی به طور گسترده در بازار حکمفرما است که انتظار می‌رود به تبعیت از قیمت‌های جهانی، بازار داخلی نیز به اصلاح قیمت‌ها اقدام کند، اگرچه به طور جزئی اصلاح نرخ آهن‌آلات نیز اتفاق افتاد اما به انحاء مختلف موانعی برای کاهش قیمت‌ها تراشیده می‌شود، به همین دلیل آنچه در بازار رخ می‌دهد ثبات و رکود در هر دو سمت بازار است.

به این ترتیب قیمت میلگرد آجدار با اینکه در بیشتر شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما نوسانات مختلف در بازه ۱۰۰ تومانی نیز قابل مشاهده بود، همچنین قیمت ناودانی و نبشی نیز از این امر مستثنا نبود و در کنار نوسانات ۱۰۰ تومانی در چند شرکت، مابقی مبادی فروش به حفظ قیمت‌های روز پیشین اقدام کردند.

قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی ثابت بود و در بخش شاخه‌فروشی نیز به همین ترتیب تغییر قیمتی مشاهده نشد. نرخ روز پروفیل و لوله‌های مانیسمان، داربستی و... نیز در کنار نوسان جزئی در چند شرکت، غالباً ثابت و بدون تغییر قیمت اعلام شد.

همچنین کلیه ورق‌ها از جمله قیمت روز ورق استیل، ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز به تبعیت از جو قالب بازار در کلیه بازارها ثابت و بدون تغییر اعلام قیمت شدند.

از طرفی هم دولت، عوارض صادراتی را روی فولاد گذاشت که خودش باعث شد نتوانند فولاد را صادر کنند.طبق گفته‌های فعالان صنعت فولاد؛ فعلاً آهن‌آلات تقاضایی ندارد چون همان زمانی که قیمت گران شده بود، همه پیش‌خرید کردند.

محمد عادل، دبیر صنایع آهن‌آلات و صنایع پروفیل در این باره می‌گوید: بر اساس سیاست‌های اقتصادی میانگین قیمت فولاد در ابتدای سال بیشتر از مقداری که باید افزایش داشته، اما با توجه به عرضه و رکودی که وجود داشت قیمت‌ها از اواخر اردیبهشت دوباره کاهش یافت. دلایل کاهش قیمت آن هم رکود بازار، عرضه‌های منظم، اصلاح قیمت مواد اولیه و بخش‌های مدیریت صادرات بوده و با توجه به کاهش قیمت، فروش هم کاهش پیدا کرده است. وی درباره دلایل کاهش خرید می‌گوید: مصرف‌کننده حق انتخاب دارد و زمانی که قیمت رو به کاهش می‌گذارد، انتظار کاهش بیشتری را دارد.

سیر کاهشی قیمت آهن‌آلات

نعمت‌اله ظریف، دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی درباره روند تغییرات قیمت آهن اظهار می‌کند: اوایل سال گذشته میلگرد کیلویی 11 هزار تومان بود که آخر اسفند 18 هزار تومان شد و 75 درصد افزایش قیمت داشت. انواع میلگرد و آهن‌آلات در زمستان سال گذشته افزایش قیمت داشت. اول زمستان سال گذشته میلگرد آجدار شماره 14  تا 28 نیشابور کیلویی 15 هزار و 500 تومان، اول اسفند 16 هزار و 800 تومان و در اواخر اسفند 18 هزار و 500 تومان بود. در واقع آهن آلات از اول زمستان 1400 تا آخر زمستان حدود 15 درصد گران شد. در فروردین امسال هم حدود 4 تا 5 درصد افزایش قیمت داشت، اما از هفته اول خرداد قیمت‌ها حدود 2 درصد نسبت به اردیبهشت حالت ریزشی داشت. وی می‌افزاید: قیمت آهن‌آلات روی قیمت ساخت و ساز تاثیر می‌گذارد چون مثلاً برای ساخت هر متر مربع 50 کیلو میلگرد مصرف می‌شود. الان در هفته اول خرداد بازار کمی تکان خورده و برای خرید و پیش خرید، بازار رونق پیدا کرده. البته هر چند برای ما انبوه‌سازان این میزان ایده‌آل نیست اما به هر حال تاثیر داشته است.

محمود پژوم، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان در پاسخ به این سوال که کاهش قیمت آهن‌آلات سبب افزایش ساخت و سازها شده یا خیر، می‌گوید: خیر. مقوله قیمت آهن به سرعت خودش را نشان نمی‌دهد که بگوییم به دلیل کاهش قیمت آهن‌آلات، سرعت ساختمان‌سازی افزایش پیدا کرد. این صنعت متاثر از موارد متعددی است که یکی از آنها قیمت آهن‌آلات است. از طرفی هم شرایط اقتصاد کلان کشور در این مسئله تاثیر دارد. لذا این‌ها نمی‌تواند آنی تاثیر بگذارد. ضمن این که گرفتن مجوزها و طی کردن پروسه‌های طرح، زمان‌بر است.

وی خاطر نشان کرد: البته در سطح کلان تمام سبد مصالح، لوازم و دستور کار قطعاً تاثیرگذار است اما این که به شکل موردی مثلاً طی یک ماه قیمت آهن‌آلات کاهش پیدا کرده و ما در ساخت و ساز افزایش داشتیم، نمی‌توانیم آماری بدهیم و نظر دقیقی در این زمینه اعلام کنیم.

پایان پیام/

کد خبر 85

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =