کد خبر 8500
۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۰

درآمد ۴۶ هزار میلیاردی فولاد خوزستان از فروردین تا آبان ماه امسال

درآمد ۴۶ هزار میلیاردی فولاد خوزستان از فروردین تا آبان ماه امسال

معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان از درآمد ۴۶ هزار میلیارد تومانی در هشت‌ماه امسال خبر داد.

به گزارش آهن نیوز؛ رضا وکیلی گفت: از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تُن تولید امسال در شرکت فولاد خوزستان، نهصد هزار تُن محصول به خارج از کشور صادر شده است و پیش‌بینی می‌کنیم صادرات فولاد خوزستان تا پایان سال جاری به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تُن برسد.

وی در ادامه افزود: در سندی که دو دهه‌ی قبل تهیه شد، میزان تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ کشور ۵۵ میلیون تُن پیش‌بینی شده بود. این مقدار در شرکت‌های تولیدکننده‌ی فولاد ظرفیت‌سازی شد، اما زیرساخت سازی اتفاق نیفتاد. فولاد صنعت مادر و اشتغال آفرین در دنیا شناخته شده است. ایران دهمین فولادساز جهان است و از لحاظ ظرفیت در جایگاه هفتم دنیا قرار دارد.

وکیلی اشاره‌ای هم به درآمد صادراتی زنجیره فولاد داشت و ادامه داد: زنجیره فولاد با نگاه درآمدی، توان رقابت و قرار گرفتن در کنار صنعت نفت را دارد. صادرات معادن و زنجیره فولاد در سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار معادل بیست و پنج درصد درآمد نفتی صادرات بود. در صورت حمایت از زنجیره فولاد، علاوه بر جبران خلاء درآمدهای نفتی، بخش مهمی از ارز کشور را تامین می‌کند.

معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان راهبرد اصلی شرکت را کسب سهم ۲۵ درصدی بازار کشور بیان کرد و افزود: این مقدار معادل سیزده میلیون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد کشور است. با این توضیح که این میزان لزوما احداث نخواهد بود، بلکه شامل تملک هم می‌شود.

وی گفت : وظیفه بنگاه‌های اقتصادی در کنار تولید و درآمد، سود دهی به دایره ذینفعان است، در شرایط فعلی تورم نقطه به نقطه‌ی فولاد صفر است، بدان معنا که قیمت شمش در یکسال گذشته هیچ تغییری نداشته است.

وی در ادامه گفت: یکی از دلایل افزایش نیافتن قیمت، اقدامات دولت و بورس کالا است، البته از طرفی افزایش نهاده‌ها، هزینه‌های انرژی و حقوق و مزایای منابع انسانی، کارخانه‌ها را تحت فشار قرار داده است، اما با توجه به این شرایط هم، فولاد خوزستان همچنان پیشتاز فولاد میانی کشور است.

وی گفت : اگر گزارش شش ماهه نخست را در نظر بگیرید، ۵۷ درصد سودی که از قبل اعلام شده بود، را پوشش دادیم. هدف مان دستیابی به سود ده هزار میلیارد تومانی است.

وکیلی با اشاره به کشورهای هدف فولاد خوزستان افزود: ضمن اینکه فولاد خوزستان از ابتدای کار تاکنون تجربه صادرات به ۲۸ کشور را در کارنامه خود دارد ، کشورهای هدف صادراتی فولاد خوزستان در منطقه منا، حوزه خلیج‌فارس، جنوب‌شرق آسیا و شمال آفریقا هستند و اکنون به دنبال ایجاد و تثبیت صادرات در بازارهای جدید صادراتی در میان کشورهای آفریقایی هستیم.

انتهای پیام/

کد خبر 8500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =