کد خبر 9044
۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷

اقدام دولت در جهت حذف تدریجی اقلام مشمول ارز ترجیحی

اقدام دولت در جهت حذف تدریجی اقلام مشمول ارز ترجیحی

در پی جراحی اقتصادی از اردیبهشت ماه و حذف ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی و معاون اول رئیس جمهور به منظور تثبیت ارز، ۲۰۰ قلم کالا از اقلام مشمول ارز ترجیحی خارج شده است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز به نقل از تسنیم، از بهمن ماه سال گذشته بعد از جهش نرخ ارز در پی جراحی اقتصادی اردیبهشت ماه و حذف ارز ترجیحی، بانک مرکزی و معاون اول رئیس جمهور در یک طرح مشترک از پیاده‌سازی سیاست تثبیت ارزی برای یک بازه دوساله خبر دادند.

بر این اساس مقرر شد نرخ ارز واردات کالا معادل هر دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تثبیت شود، مدتی بعد رئیس‌کل بانک مرکزی از تأسیس مرکز مبادله طلا و ارز خبر داد که نرخ تأمین ارز برای کالاهای واسطه‌ای تولید در این بازار حدود ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد، و در پی آن مقرر شد صرفاً ۲۵ دسته کلی کالاهای اساسی با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تأمین ارز شوند.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد در ابتدا حدود ۴۰۰ ردیف تعرفه کالایی مشمول ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی شده بود و حالا خبر می‌رسد ۲۰۰ قلم کالا از این فهرست خارج شده و تنها ۲۰۰ ردیف کالای اساسی مثل نهاده‌های دامی (ذرت، جو و...) و برخی روغن‌ها مشمول ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی هستند.
این موضوع از سوی قائم‌مقام وزارت جهاد کشاورزی در امور بازرگانی نیز تأیید شده است و به‌نظر می‌رسد دولت باوجود تثبیت نرخ ارز  ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ شروع به حذف تدریجی اقلام مشمول ارز ترجیحی کرده است.

انتهای خبر/ ف

کد خبر 9044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =