کد خبر 9355
۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹

آیا خرید میلگرد از بورس کالا به صرفه است؟

آیا خرید میلگرد از بورس کالا به صرفه است؟

در مقایسه قیمت پایه میلگرد برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا و نرخ فروش شمش فولاد، ارزنده بودن قیمت مقاطع طویل فولادی عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران مشخص است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، رونق رینگ مقاطع طویل فولادی و افزایش بهای میلگرد در حالی ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه در رینگ مقاطع بروز کرد که زمستان زمان رکود سنتی این بازار است.

افزایش انتظارات تورمی میان فعالان بازار داخلی زمینه‌ساز رونق محصولات زنجیره آهن و فولاد کشور ظرف بهمن‌ماه امسال شد. به این ترتیب رینگ صنعتی مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران پس از هفته‌ها رکود، در میانه زمستان با افزایش تقاضا و رشد قیمتی مواجه شد.

رشد تقاضا برای مقاطع طویل فولادی درحالی در معاملات بورس‌کالا و بازار آزاد ایجاد شد که زمستان به شکل سنتی زمان کاهش تقاضای مصرفی در این بازار است، بنابراین بروز چنین وضعیتی چندان محتمل نبود.

روز گذشته ۱۸۸‌ هزار تن میلگرد در رینگ بازار فیزیکی بورس‌کالا عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر ۱۷۴‌ هزار تن به ثبت رسید و در نهایت بیش از ۹۳‌ هزار تن محصول از این بازار با میانگین قیمت ۲۲‌ هزار و ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد.

به این ترتیب حدود ۵۰‌ درصد عرضه میلگرد در این بازار به فروش رفت و با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، بهای تمام‌شده میلگرد در رینگ روز گذشته به ۲۵‌ هزار تومان رسید.

عمده خریدهای میلگرد مربوط به متقاضیان سرمایه‌ای و با واهمه از رشد بیشتر قیمت‌ها در میان‌مدت رقم خورد. با این حال در صورت عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد، احتمال عقبگرد محدوده قیمتی در این بازار با توجه به نبود تقاضای مصرفی وجود دارد.

معاملات شمش حامی رونق رینگ مقاطع

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه امسال ۹۸‌ درصد شمش عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران معامله شد که برتری تقاضا نسبت به عرضه در این رینگ باعث شد تا میانگین نرخ فروش شمش فولاد به سقف قیمتی پنج‌ماه اخیر صعود کند. این رشد قیمتی حامی معاملات مقاطع طویل فولادی نیز شد.

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه، ۱۶۵‌ هزار تن شمش فولاد با میانگین قیمت ۲۰‌ هزار و ۴۱۸ تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران معامله شد. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس نرخ تمام‌شده این شمش به ۲۲‌ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد.

به این ترتیب میانگین قیمت تمام‌شده فروش شمش برای نوردکاران این رقم خواهد بود. با در نظر گرفتن هزینه حمل حداقلی برابر ۶۰۰ تومان و هزینه تبدیلی برابر ۱.۱‌ درصد بهای شمش فولاد، نرخ تمام‌شده تولید میلگرد از این شمش فولاد به ۲۵‌ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد رسید. این در حالی است که ظرف روز چهارشنبه یازدهم بهمن‌ماه، میلگرد فولادی با قیمت پایه‌ای در بازه ۱۹‌ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۲۲‌ هزار و ۲۵۰ تومان در رینگ فیزیکی بورس‌کالا عرضه شد.

در مقایسه قیمت پایه میلگرد برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا و نرخ فروش شمش فولاد، ارزنده بودن قیمت مقاطع طویل فولادی عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران مشخص است.

به تعبیری دیگر رشد بهای شمش فولاد و تثبیت بهای این محصول در کانال جدید قیمتی باعث می‌شود تا بهای مقاطع طویل فولادی نیز به شکل مستمر افزایش یابد. در این شرایط انباشت بازار آزاد از محصولات قبلی که نرخی کمتر داشتند، باعث می‌شود که افزایش بهای مقاطع طویل فولادی با سرعتی محدود رقم بخورد.

منبع: دنیای اقتصاد

انتهای خبر/ ف

کد خبر 9355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =