کد خبر 11675
۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۷

۳۰۰ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۸۴۰۰ مگاوات در حال احداث است

۳۰۰ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۸۴۰۰ مگاوات در حال احداث است

وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۰ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۸۴۰۰ مگاوات در نقاط مختلف کشور در حال احداث است، افزود: قیمت واقعی یک کیلووات برق تولید شده از طریق سوخت فسیلی و نیروگاه‌های حرارتی بیش از ۱۰ برابر انرژی تولید شده از محل انرژی‌های تجدیدپذیر است.

به گزارش آهن نیوز؛ علی اکبر محرابیان در حاشیه سفر به استان مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات عدیده‌ای که در ابتدای کار پیش روی دولت برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بود اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین مشکلی که در این مسیر وجود داشت، عدم توجیه اقتصادی انرژی‌های تجدیدپذیر بود که به واسطه اقتصاد یارانه‌ای ایجاد شده بود و عملاً اجازه رشد و جهش در این حوزه از بخش خصوصی و دولتی گرفته شده بود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با اصلاح قوانین و مقررات موجود که با کمک مجلس شورای اسلامی انجام شد، اکنون فعالیت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به شدت اقتصادی است و بر همین اساس شاهد گرایش قابل توجه سرمایه‌گذاران در نقاط مختلف کشور برای احداث نیروگاه هستیم.

وی با مقایسه قیمت نهایی انرژی تجدیدپذیر و برق تولیدی از محل انرژی‌های فسیلی اضافه کرد: قیمت واقعی یک کیلووات برق تولید شده از طریق سوخت فسیلی و نیروگاه‌های حرارتی با احتساب قیمت سوخت و دیگر هزینه‌های چرخه تولید بیش از ۱۰ برابر انرژی تولید شده از محل انرژی‌های تجدیدپذیر است، اما، چون در گذشته در محاسبات قیمت سوخت لحاظ نمی‌شد، تصور بر این بود که تولید انرژی تجدیدپذیر اقتصادی نیست.

محرابیان با تأکید بر نقش مهم اصلاح قوانین و ریل‌گذاری صورت گرفته برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: با توجه به قوانین و مقررات جذابی که با حمایت مجلس و شورای عالی انرژی وضع شده است، اکنون نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌توانند ۸ ماه از سال برق تولیدی خود را صادر کنند و در ۴ ماه فصل گرم سال نیز که در کشور نیاز مصرف برق افزایش می‌یابد، می‌توانند برق تولیدی را به روش‌های مختلف و با قیمت‌های جذاب در بازار بفروش برسانند.

محرابیان با یادآوری این نکته که در زمان راه‌اندازی تابلو سبز بورس برخی از کارشناسان این اقدام را شکست خورده تصور می‌کردند، بیان کرد: در روزی که تابلو سبز بورس راه‌اندازی شد برخی کارشناسان می‌گفتند این طرح موفق نمی‌شود، اما زمان ثابت کرد که این طرح به شدت موفق بوده است و همگان دیددند که در این بازار بر اساس نرخ‌های جذاب برای تولیدکننده خرید و فروش برق به صورت روزانه انجام می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به الزام صنایع و بخش‌های اداری به تأمین بخشی از نیاز مصرف برق‌شان از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه کرد: بر اساس قانون صنایع سالانه ۱ درصد تا سقف ۵ درصد و ادارات سالانه ۵ درصد تا سقف ۲۰ درصد از نیاز خود را باید از محل انرژی تجدیدپذیر تأمین کنند که این قانون می‌تواند نقش مؤثری در افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود با اعلام این خبر که هم اکنون بیش از۳۰۰ نیروگاه تجدیدپذیر در کشور در حال اجراست و با تکمیل و بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر کشور تا ۸۴۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد، افزود: بخشی از این نیروگاه‌ها در شروع فرایند ساخت، بخشی در حال ساخت و بخشی نیز امروز به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم با بهره‌برداری کامل از این نیروگاه‌ها شاهد افزایش قابل توجه سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور باشیم.


نیاز به مشارکت همگانی برای گذر از تابستان با کمترین مشکل تامین برق

وزیر نیرو در ارتباط با وضعیت تامین برق در تابستان ۱۴۰۳، یادآور شد: مدیریت مصرف برق که امروز در دستور کار قرار داریم یک مدیریت هوشمندانه و با مشارکت همه مردم است، به طوری که برای بخش‌های مختلف برنامه‌های متنوعی داریم.

محرابیان با اشاره به تقسیم صنعت در بخش صنایع ادامه داد:تقریبا ۵۶۰ هزار واحد صنعتی کوچک داریم که به علت تعداد زیاد و پراکندگی این واحدها و اقتصاد شکننده آن‌ها هیچ محدودیتی در مصرف برق به این بخش داده نشده است.

وی همچنین به صنایع متوسط واقع در شهرک‌های صنعتی و یا در خارج از شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت:این صنایع مطابق قانون یک روز تعطیلات دارند که فقط همان یک روز محدودیت به آن‌ها داده شده است و مابقی روزها می‌توانند به صورت شبانه روزی تولید کنند و برق آن‌ها تامین می‌شود.

وی به ۷۰۰ واحد بزرگ صنعتی در کشور نیز اشاره کرد و افزود:این صنایع موظف هستند در ساعات اوج مصرف، مصارف خودشان را کاهش دهند و در ساعات غیر اوج می‌توانند دریافت‌شان را در حد نیاز افزایش دهند.

وی تصریح کرد: در بخش اداری بر اساس مصوبه دولت برپایه قانونی که سال گذشته در مجلس تصویب شد پیش بینی شده در ساعت اداری ۳۰ درصد و در ساعت غیر اداری ۶۰ درصد مصارفشان را کاهش دهند. وزیر نیرو بر این اساس تاکید کرد: در این صورت با رعایت مجموع این اقدامات با کمترین مشکل از تابستان امسال عبور خواهیم کرد. مردم عزیز سال گذشته بالاترین همکاری را داشتند و شاهد قابل توجه کاهش مصرف بودیم که در صورت استمرار این همکاری ها، برق به خوبی تامین می‌شود.

انتهای پیام/z

کد خبر 11675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =