کد خبر 11840
۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۱

آهن نیوز گزارش می‌دهد؛

افزایش ۱۱۳ درصدی صادرات فولاد ترکیه به اتحادیه اروپا

افزایش ۱۱۳ درصدی صادرات فولاد ترکیه به اتحادیه اروپا

در ماه می ۲۰۲۴، صادرات فولاد توسط متالورژهای ترکیه با ۴۵.۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ به ۱.۱ میلیون تن رسید. در این میان، صادرات فولاد ترکیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا مه با ۱۱۳ درصد افزایش در سال به ۱.۹ میلیون تن رسید.

 به گزارش خبرنگار آهن‌نیوز؛ براساس داده‌های منتشر توسط انجمن فولاد ترکیه (TCUD) در ژانویه تا می ۲۰۲۴، ترکیه صادرات فولاد را نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ تقریبا ۴۸.۶ درصد افزایش داده و به ۵.۴ میلیون تن برساند.

در ماه می، صادرات فولاد توسط متالورژهای ترکیه با ۴۵.۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ به ۱.۱ میلیون تن رسید. در این میان، صادرات فولاد ترکیه به اتحادیه اروپا در ژانویه تا مه با ۱۱۳ درصد افزایش در سال به ۱.۹ میلیون تن رسید.

واردات محصولات فولادی ترکیه نیز با ۱۲.۱ درصد کاهش در سال، در طی ۵ ماه به ۷.۱ میلیون تن رسید. همچنین در ماه می، این حجم با ۲۹.۱ درصد کاهش در سال به ۱.۵ میلیون تن رسید. نسبت پوشش صادرات به واردات که در ژانویه تا می ۲۰۲۳ به ۴۶.۵ درصد رسیده بود، در همین بازه زمانی ۲۰۲۴ به ۷۱ درصد افزایش یافت.

در طی ۵ ماه مذکور، مصرف فولاد در کشور با ۲.۱ درصد کاهش به ۱۶.۱ میلیون تن و در ماه می با ۱۶.۲ درصد به ۳.۴ میلیون تن کاهش یافت. در مقابل، تولید فولاد در این دوره با ۱۹.۸ درصد افزایش به ۱۵.۵ میلیون تن و در ماه می با ۱۱.۶ درصد به ۳.۲ میلیون تن افزایش یافت.

 ترکیه در سال ۲۰۲۳ تولید فولاد را نسبت به سال ۲۰۲۲ ۴ درصد کاهش داد و به ۳۳.۷۱۴ میلیون تن رساند. میانگین تولید ماهانه فولاد این کشور در سال ۲۰۲۳ به ۲.۸۱ میلیون تن رسید که نسبت به سال قبل ۴.۰۴ درصد کاهش داشت.

همچنین، صادرات فولاد این کشور با ۳۰.۶ درصد کاهش به ۱۰.۵ میلیون تن در سال رسید. درآمد صادراتی نیز با ۴۰.۷ درصد کاهش به ۸.۳ میلیارد دلار رسید. واردات فولاد به ترکیه در سال ۲۰۲۳ با ۱۵.۵ درصد افزایش در سال به ۱۷.۱ میلیون تن رسید، در حالی که هزینه واردات با ۶.۱ درصد کاهش در سال به ۱۴.۶ میلیارد دلار رسید.

۳۰ شرکت فولادسازی در ترکیه وجود دارد که شامل ۴ کوره بلند و ۲۶ کوره قوس الکتریکی می‌شود. ظرفیت فولادسازی آنها در سال حدود ۶۰ میلیون تن برآورد شده است. بنابراین در سال ۲۰۲۳، استفاده از ظرفیت ۵۸.۵ درصد بوده است.

انتهای پیام/ م

کد خبر 11840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =