کد خبر 1232
۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۶

650 هکتار از اراضی پارسیان در اختیار فولاد و آلومینیوم

650 هکتار از اراضی پارسیان در اختیار فولاد و آلومینیوم

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: 650 هکتار از اراضی این منطقه آماده واگذاری به سرمایه گذاران صنایع معدنی از جمله فولاد و آلومینیوم است.

به گزارش آهن نیوز، سید علی اصغر علامه در وبینار معرفی پتانسیل های مناطق ویژه اقتصادی ایمیدرو، بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در غرب هرمزگان و همجواری با دو استان بوشهر و فارس قرار دارد. نزدیکی به فرودگاه بین المللی خیلج فارس و ذخایر گازی و نفتی جهان در پارس جنوبی از مزیت های استقرار این منطقه ویژه است.

وی خاطرنشان کرد: درافق توسعه منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت تولید 4 هزار مگاوات برق پیش بینی شده است که مجوز احداث هزار مگاوات آن توسط ایمیدرو صادر شد و تا پایان سال احداث فاز اول این نیروگاه به ظرفیت 500 مگاوات با سرمایه گذاری ایمیدرو آغاز خواهد شد.

علامه با بیان اینکه بزرگترین آب شیرین کن غرب هرمزگان در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان قرار دارد، افزود: ظرفیت شیرین سازی آب دریا در این منطقه روزانه 750 هزار مترمکعب خواهد بود که پس از اتمام نهایی این طرح امکان تامین آب صنایع مستقر در منطقه ویژه پارسیان و آب مورد نیاز شهرستان پارسیان فراهم خواهد شد.

وی با تشریح ظرفیت منحصر به فرد تنها بندر تخصصی صنایع معدنی کشور در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان بیان کرد: بندر تخصصی منطقه ویژه پارسیان با هدف وارد مواد اولیه و تبدیل به محصول نهایی در مناطق ویژه اقتصادی راه اندازی شد. اولین اسکله در سال 1399 به بهره برداری رسید و دو اسکله دیگر این بندر آماده بهره برداری است. اسکله چهار هم تا پایان آبان ماه سال جاری آماده پذیرش کشتی های 100 هزار تنی خواهد بود.

علامه خاطرنشان کرد: بندر منطقه ویژه پارسیان با سرمایه گذاری سازمان بالادستی «ایمیدرو» با 19 پست اسکله در حال احداث است. از این رو با توجه به اینکه ایمیدرو متولی صنایع معدنی کشور است، این بندر آماده پذیرش محصولات نهایی صنایع فولادی و آلومینیومی در مرکز و شمال کشور جهت صادرات است. 

وی روند احداث و توسعه زیرساختهای منطقه ویژه پارسیان را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: از سال۱۴۰۰ ،18 پروژه زیرساختی با هدف توسعه خدمات به سرمایه گذاران در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آغاز شده است. در سال 1401 هم اعتباری بالغ بر 15 هزار میلیارد ریال جهت ساخت و اتمام پروژه های زیرساختی در این منطقه تعریف شده است، تا پایان سال بسیاری از این پروژه ها مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان عنوان کرد: با توجه به اینکه سازمان ایمیدرو متولی صنایع معدنی کشور است این آمادگی را داریم تا سرمایه گذاران حوزه فولاد، آلومینیوم و صنایع پایین دستی در این منطقه سرمایه گذاری کنند. 650 هکتار جهت صنایع معدنی در این منطقه پیش بینی شده است.

وی افزود: با تکمیل خطوط ریلی در بوشهرو استان فارس تا لامرد و عسلویه فرصت مناسبی برای مجتمع های تولیدی فولاد و آلومینیوم کشور همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن و سایر صنایع فولادی جهت واردات مواد اولیه و صادرات محصولات نهایی از بندر منطقه ویژه اقتصادی پارسیان را فراهم می کند.

انتهای پیام/

کد خبر 1232

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =