کد خبر 187
۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰

گام بزرگ گل گهر به سمت توسعه پایدار

گام بزرگ گل گهر به سمت توسعه پایدار

برنامه زیست محیطی گل گهر نشان می‌دهد این مجموعه توسعه معدن را توام با حفظ محیط زیست در تمامی زمینه‌ها پیش خواهد برد.

به گزارش خبرنگار آهن‌نیوز، توسعه پایدار توام با توسعه و حفظ محیط زیست، موضوعی که در برخی صنایع اهمیت بیشتری به خود گرفته است. معدن و صنایع معدنی از بخش‌هایی است که حفظ و توسعه محیط زیست بسیار مهم است. در واقع می‌توان گفت این بخش زیر ذره‌بین فعالان زیست محیطی است. البته در سال‌های اخیر تغییر رویکرد واحدهای معدنی و صنایع معدنی نسبت به محیط زیست تغییر کرده و باعث شده تا این دو بخش بیش از پیش به یکدیگر نزدیک و توسعه پایدار به تحقق نزدیک شود.

در این میان شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، گام‌های خوبی در توسعه محیط زیست برداشته است که می‌تواند نویدبخش معدنکاری سبز باشد. این اتفاق در دیگر کشورهای معدنی دنیا در حال وقوع است، حتی در برخی کشورها از معادن در دل جنگل بدون آسیب به محیط زیست بهره‌برداری صورت می‌گیرد.

حال گل گهر با اجرای پروژه‌های ذیل گامی مهم در این راستا برداشته است:

- پروژه کمربند سبز گل گهر و توسعه فضای سبز در منطقه

- شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران

- پروژه بهبود کیفیت محصول به منظور کاهش آلاینده‌های بخش هوا

- پروژه سولفورزدایی به منظور کاهش آلاینده‌های بخش هوا و تولید محصول سولفات آمونیوم و کمک به رونق بخش کشاورزی و بی‌نیازی کشور از واردات این محصول در سال‌های آینده احداث کارخانجات بازیابی آب به‌منظور استفاده حداکثری از پساب کارخانجات و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی

- پروژه احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری سیرجان و...

در واقع برنامه زیست محیطی گل‌گهر نشان می‌دهد این مجموعه توسعه معدن را توام با محیط زیست در تمامی زمینه‌ها پیش خواهد برد، اتفاقاتی که در دسته برنامه‌های مسئولیت اجتماعی گل گهر قرار می‌گیرد و می‌تواند آن را از لیدرهای اصلی توسعه پایدار تلقی کرد.

نوع نگاه مدیریتی از اثرگذارترین مواردی است که یک مجموعه را به سمت توسعه پایدار می‌برد و گل گهر در سال‌های اخیر در این مسیر حرکت می‌کند تا بتواند سهم خود را در اقتصاد کشور افزایش دهد. از سویی دیگر اجرای چنین پروژه‌هایی از میزان تقابل محیط زیست و معدن کم خواهد کرد و باعث می‌شود نگاه جامعه و فعالان محیط زیست نسبت به فعالیت‌های معدنی تغییر کند.

شاید در کنار توسعه فعالیت‌های معدنی و افزایش تولید، گل گهر به دنبال تغییر نگاه جامعه نسبت به فعالیت‌های معدنی است که این موضوع برنامه‌های موجود در بخش مسئولیت‌های اجتماعی را مهم خواهد کرد. توسعه فعالیت‌ها در این حوزه «کگل» را به اهداف اقتصادی‌اش نزدیک می‌کند.

با تکمیل و توسعه پروژه‌های ذکر شده، این مجموعه به سمت معدنکاری با کمترین آسیب خواهد رفت و می‌تواند اقدامات خود را به فعالیت بزرگان دنیا نزدیک کند. در واقع این نگاه می‌تواند گل گهر را به پروژه‌ها و همکاری‌های بین‌المللی هم نزدیک کند. زیرا حرکت در مسیر استانداردهای جهانی، تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای همکاری با شرکت‌های بزرگ را افزایش می‌دهد و این می‌تواند شانس گل گهر برای پروژه‌های جدید را افزایش دهد.

درواقع اقدامات گل گهر در راستای توسعه همه‌جانبه، یک تیر و چند نشان است که منجر به توسعه ملی می‌شود و این همان نگاهی است که در مدیران مجموعه احساس و بارها بر آن تاکید شده است. توسعه منطقه‌ای در گل گهر در نهایت به توسعه ملی می‌رسد، همانطور که امروز این مجموعه در کنسرسیوم‌های معدنی مهم حضور داشته و در راستای توسعه هرچه بیشتر بخش معدن گام‌های مهمی برداشته است.

پایان پیام/

کد خبر 187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =