کد خبر 2108
۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰

رکود در بازار سرمایه/ نه عزمی برای رشد، نه قصدی برای ریزش!

رکود در بازار سرمایه/ نه عزمی برای رشد، نه قصدی برای ریزش!

بازار سرمایه در هفته آغازین آذرماه، در شرایط رکودی به سر می‌برد و روز خریداران و فروشندگان به هم نمی‌چربد و بازار رشد یا ریزش خاصی را تجربه نمی‌کند.

به گزارش آهن‌نیوز، بازار سرمایه این روزها، همانند سایر بازار های مالی روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارد. شاخص کل بازار سرمایه در هفته گذشته تقریبا در محدوده‌ 1 میلیون و 400 هزار واحد آرام گرفته و به نظر می رسد روز خریداران و فروشندگان در این محدوده برابر است.

نگاهی به روند تغییرات شاخص کل در معاملات امروز نشان می‌دهد در دوبازه زمانی، شاخص کل با افزایش قابل توجهی همراه بوده است. ابتدا در نیم ساعت آغازین بازار شاخص کل بیش از 1250 واحد افزایش پیدا کرد و سپس تا یک ساعت پایانی کمی روند کاهشی در پیش گرفت. اما دوباره شاهد موج افزایش شاخص کل بودیم و این شاخص در ۶۰ دقیقه پایانی بیش از هزار واحد بالا آمد.

بازار سرمایه سومین روز کاری خود را به نحوی پایان داد که شاخص کل با رشد 2 هزار و 100 واحدی به محدوده 1 میلیون و 408 هزار واحد رسید و همچنین شاخص کل هم وزن با رشد هزار واحدی در محدوده 409 هزار واحد آرام گرفت. گفتنی ارزش معاملات در سومین روز کاری بازار سرمایه در حدودا 3 هزار و 300 میلیارد تومان بود.

همچنین لازم به ذکر است بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی نیز حکایت از خروج 52 میلیاردی سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. در پایان ساعت کاری بازار سرمایه 318 نماد مثبت و 311 نماد منفی در تابلوی معاملات امروز به چشم می‌خورد که نمای مشهودی از عملکرد نوسانی و خنثی بازار سرمایه است.

اگر چه خبرهایی که پیرامون برخی از صنایع از جمله گروه خودوریی در روزهای اخیر منتشر می-شود، هیجانات را در چنین گروه هایی بالا می¬برد، اما همچنان تاثیر تکان دهنده‌ای بر روی کلیت بازار سرمایه نداشته و نتوانسته شاخص کل را از محدوده ای که در آن هست بالاتر ببرد. گفتنی است که اخیرا وزیر اقتصاد در جلسه ای از آزادسازی سهام وثیقه ای دولت در دو خودروسازی بزرگ اطلاع داده بود.

همچنین در روز گذشته خبری منتشر شد که می‌توان از آن این برداشت را کرد که آزادشدن فروش سهام عدالت فعلا منتفی است. به گفته دستیار ویژه رئیس سازمان بورس در سهام عدالت؛ (مبلغ دقیق سود سهام عدالت به دلیل اینکه هنوز مجمع سه تا از سهامی که در سهام عدالت وجود دارد برگزار نشده، مشخص نیست و یکی از دلایل اینکه قرار شده‌است علی‌الحساب و در دو قسط این سود پرداخت شود، همین مساله است. از آنجایی‌که فلسفه اصلی سهام عدالت این است که مردم با نگه‌داشتن آن، هر سال ‌سود تقسیمی دریافت کنند و دست به‌فروش آن نزنند، بنابراین قصد از واگذاری آن این نبوده که مردم دست به‌فروش آن بزنند). بنابراین در شرایط فعلی حداقل تهدیدی از آزاد سازی سهام عدالت بازار سرمایه را تهدید نمی‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر 2108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =