کد خبر 2933
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱

انعقاد تفاهم نامه ۳ جانبه ارتقای سطح ایمنی معادن

انعقاد تفاهم نامه ۳ جانبه ارتقای سطح ایمنی معادن

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: تفاهم نامه سه جانبه متشکل از ایمیدرو، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و وزارت کار، برای ارتقای سطح ایمنی معادن منعقد خواهد شد.

به گزارش آهن نیوز، به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه الله جعفری در این نشست افزود: تفاهم نامه ایمنی معادن پس از تشکیل و بررسی مسائل مربوط به معادن، در بازه زمانی کوتاه اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در طول سال نیز کارگروه مرتبط با این تفاهم نامه با برگزاری جلسات مستمر، اقدام به پایش نحوه اجرا و نتایج نحوه اجرای تفاهم نامه خواهد کرد تا ان شاءالله بتوانیم با نظارت پایدار نسبت، به سمت ارتقای ایمنی معادن و تحقق چشم انداز صفر گام برداریم.

جعفری با بیان اینکه در تبصره ۵ ماده ۱۴ قانون معادن در قالب بهره وری، بهینه و صیانت از ذخایر معدنی و غیره، به تأمین منابع مالی آن اشاره شده است، افزود: حُسن این تبصره قانونی این است که قبل از واریز حقوق دولتی به خزانه، می‌توان ۲۰ درصد آن را برای این موضوع‌ها برداشت کرد.

وی ادامه داد: درباره این موضوع، با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت مذاکره می‌کنیم تا بتوانیم درصدی از این حقوق را برای ایمنی معادن اختصاص و آن را عملیاتی سازیم. برای انجام یک اتفاق ارزشمند در حوزه ایمنی معادن، نیازمند هماهنگی بیشتر میان نهادها هستیم.

همچنین مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست ایمیدرو در این نشست با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه ایمنی معادن گفت: برای استانداردسازی آموزش، با دانشگاه امیرکبیر روی ۳۶ عنوان در سطح کارشناسی و کارگری، در حال تدوین استاندارد آموزشی هستند و پس از این مرحله، تحت نظارت وزارت کار و دانشگاه مذکور، عملیاتی خواهند شد.

امیر ولدخانی افزود: با این اقدام، آموزش‌ها در معادن استاندارد خواهند شد و در نتیجه در معادن مختلف، آموزش‌های مختلف نخواهیم داشت. همچنین با توجه به نداشتن الگوهای استاندارد برای تجهیزات، این موضوع اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: با همکاری انجمن مهندسی معدن، همه قوانین و مقرارت ملی و بین المللی را مقایسه و موارد هم پوشانی، دارای ضعف و اختلاف بررسی و به در اختیار نهادهای مربوطه (وزارت بهداشت، بازرسی و تحقیقات وزارت کار) قرار داده شد تا آیین نامه ایمنی معادن به روز شود و به این ترتیب شرایط مناسب تری برای نظارت و مطالبه در امور پیمانکاری شرکت‌های تابعه ایمیدرو، داشته باشیم.

غلامرضا ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز در این نشست گفت: طرح پژوهشی تهیه دستورالعمل کنترل ایمنی با همکاری دانشگاه تهران در حال اجراست. در این طرح، اسناد مرتبط با کنترل ایمنی از شرکت‌های بزرگ معدنی دریافت شده و پس از ترجمه و مقایسه به آیین نامه موجود، در قالب یک دستورالعمل کنترل ایمنی در اختیار شرکت‌های قرار خواهد گرفت.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با بیان اینکه حوادث حوزه معدن، کم تکرار، اما پر شدت است، به طوری که برد رسانه‌ای و بین المللی آن بالا و شدت حادثه زیاد است، گفت: در سال ۹۸ تفاهم نامه‌ای بین ایمیدرو و معاونت روابط کار وزارت کار مبنی بر فعالیت‌های آموزش، ارتقای ایمنی و بهره وری منعقد شد، اما اکنون اعتبار آن به اتمام رسیده و نیاز به اقدام کارشناسی و بازخوانی بین دو طرف برای اجرای مجدد دارد.

علی حسین رعیتی فرد افزود: امیدواریم هم افزایی در بخش آموزش کارگران و نیز ارتقای ایمنی معادن صورت گیرد تا آسیب‌های این حوزه را به حداقل برسانیم.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: توجه به صیانت نیروی کار یکی از اهداف مقدس ما است و باید شرایط را در محیط کار به گونه‌ای فراهم کنیم تا کارگران سالم به خانواده برگردند.

احمدرضا پرنده افزود: در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۹۰ حادثه برای کارگران معدن رخ داده که ۳۵ مورد به فوت منجر شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تفاهم نامه سال ۹۸، در کارگروه مشترک بین ایمیدرو و وزارت کار با محوریت مرکز تحقیقات و دفتر HSE ایمیدرو، برنامه ریزی برای آموزش ۱۵۴ هزار نفر ساعت صورت گرفت و امیدواریم در تفاهم نامه جدید، موضوع تداوم آموزش‌ها در نظر گرفته و نظارت ویژه بر مسئولان ایمنی معادن انجام شود.

پرنده ادامه داد: برای نوسازی تجهیزات ایمنی معادن، تسهیلاتی اعطا شود. آموزش پیمانکاران، مدیران، سرپرستان و کارگران در برنامه باشد. همچنین، بازدیدهای مشترک بین کارشناسان ایمیدرو و وزارت کار برقرار شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در معادن بالای ۲۵ نفر حتماً مسئول ایمنی داشته باشند و معادن کمتر این میزان نیروی انسانی نیز از آن برخوردار باشند.

انتهای پیام/

کد خبر 2933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =