کد خبر 3651
۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵

جبران کسری بودجه با فروش فولاد؟

جبران کسری بودجه با فروش فولاد؟

با اعلام سازمان خصوصی‌سازی قرار بود امروز ۲۲ اسفند معادل ۵.۲ درصد از سهام فولاد که متعلق به دولت است در بورس به صورت بلوکی واگذار شود که هر سهم در این معامله هزار و ۴۰۷ تومان ارزش‌گذاری شد، بنابراین دولت رئیسی با فروش این تعداد سهم تا حدودی می‌تواند کسری بودجه خود را جبران کند.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز به نقل از تجارت نیوز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اسفندماه سال ۱۳۶۹ تاسیس شد و دو سال پس از آن به بهره‌برداری رسید. در ادامه، سهام این شرکت در اسفندماه سال ۸۵ با قیمت ۱۹۰ تومان در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. سرمایه شرکت در زمان عرضه اولیه هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان بوده است.

موضوع اصلی فعالیت این شرکت شامل اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی مورد نیاز صنعت فولاد از جمله استخراج سنگ‌آهن، دولومیت، تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی، کنسانتره و گندله است.

ارزش بازاری فولاد مبارکه در شانزدهم اسفند ۱۴۰۱ حدود ۴۴۷ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان ثبت شده که نشان‌دهنده اهمیت رفتار این سهم در گروه فلزات اساسی است. به طوری که بازدهی فولاد در مقایسه با میانگین گروه فلزات اساسی تنها دو درصد تفاوت دارد.

فولاد در بهمن ۱۴۰۱ چقدر درآمد داشت؟

بررسی گزارش عملکرد ماهانه شرکت فولاد مبارکه اصفهان نشان می‌دهد که شرکت در بهمن‌ماه امسال توانست ۶۱۴ هزار تن از محصولات خود را به فروش برساند.

مقایسه این عدد با مقدار کل تولید مدت مشابه سال گذشته، نشان می‌دهد که تولیدات فولاد حدود ۱۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین فولاد در دی‌ماه امسال ۷۱۲ هزار تن از محصولات خود که شامل محصولات گرم، محصولات پوشش‌دار و محصولات سرد می‌شود، تولید کرده بود. این عدد نشان می‌دهد تولیدات بهمن فولاد در مقایسه با ماه گذشته خود ۱۸ درصد افزایش داشته است.

بررسی بیشتر این صورت مالی حاکی از آن است که فولاد مبارکه در دومین ماه از زمستان سال جاری ۶۱۴ هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده است که در مقایسه با فروش ۶۳۵ هزار تنی دی‌ماه حدود سه درصد کاهش داشته است.

گفتنی است مقدار کل فروش شرکت در بهمن ۱۴۰۰ معادل ۶۰۷ هزار تن ثبت شده بود.

همچنین این صورت مالی نشان می‌دهد که شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بهمن‌ماه امسال توانسته ۱۲ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان درآمد کسب کند. این عدد در مقایسه با درآمد ۱۱ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومانی دی‌ماه حدود هفت درصد افزایش داشته است.

لازم به ذکر است درآمد شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چهار درصد کاهش داشته است. گفتنی است فولاد مبارکه اصفهان در بهمن‌ماه سال گذشته از فروش محصولات خود ۱۲ هزار و ۷۴۷ میلیارد تومان درآمد کسب کرده بود.

جبران کسری بودجه با فروش فولاد

جبران کسری بودجه با فروش فولاد

با اعلام سازمان خصوصی‌سازی قرار بود امروز ۲۲ اسفند معادل ۵.۲ درصد از سهام فولاد که متعلق به دولت است و شامل ۲۷ میلیارد و ۵۶۰ میلیون سهم می‌شود در بورس به صورت بلوکی واگذار شود.

گفتنی است هر سهم فولاد در این معامله هزار و ۴۰۷ تومان ارزش گذاری شده است. بنابراین دولت رئیسی با فروش این تعداد سهم تا حدودی می‌تواند کسری بودجه خود را جبران کند.

جلوگیری از افزایش قیمت فولاد در بورس کالا

بر اساس ابلاغیه بورس کالای ایران از امروز ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ قیمت پایه محصولات شمش بلوم و مقاطع فولادی از قبیل تیرآهن، میلگرد، نبشی و ناودانی با در نظر گرفتن بازه مثبت یک و منفی پنج درصد قیمت کشف شده دو هفته قبلی محاسبه خواهد شد.

در صورت عدم عرضه فولاد در دو هفته قبل نیز، قیمت پایه بر اساس کمترین قیمت محاسبه شده، لحاظ می‌شود. بدین صورت فولاد برای افزایش قیمت تنها تا یک درصد مجاز بوده، اما تا پنج درصد افت قیمتی برای این فلز گران‌بها امکان پذیر است.

نوسانات نرخ ارز نیز دیگر مشکلی است که گریبان فولاد را گرفته، به نحوی که با وجود افزایش فاصله نرخ دلار مرکز مبادله با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نیما و تاثیر مثبتی که روی فروش صادراتی شرکت‌ها داشته، اما با افزایش قیمت دلار آزاد باز هم گپ قیمتی بین دلار مبادله‌ای و دلار آزاد شکل خواهد گرفت.

همین امر سبب افزایش بیشتر هزینه‌های شرکت به دنبال تورم نسبت به درآمد دلاری شرکت می‌شود.

انتهای خبر/

کد خبر 3651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =