کد خبر 379
۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵

دردسرهای واردات، ضربه به صنعت فولاد

دردسرهای واردات، ضربه به صنعت فولاد

ما در حال حاضر با موانعی در زمینه ترخیص کالا از گمرک مواجه هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم بخشی از واردات خود را ترخیص کنیم و به دست مصرف‌کننده برسانیم.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، "محمد تاجمیر ریاحی" مدیر فروش داخلی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ارتباط با عرضه تلفیقی ورق گرم که در سال گذشته برای اولین‌بار صورت گرفت، اظهار داشت: تمام سعی ما بر این است که وارداتی در این زمینه انجام ندهیم چون این واردات، همانطور که پیش‌بینی کرده بودیم، تبعات سنگینی برای ما دارد. در مورد واردات ورق خیلی از جوانب این کار درنظر گرفته نشده بود. یک دستورالعمل فوری برای این کار صادر شد که منجر به مشکلات بسیاری برای ما شده است.

محمد تاجمیر ریاحی اظهار داشت: ما در حال حاضر با موانعی در زمینه ترخیص کالا از گمرک مواجه هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم بخشی از واردات خود را ترخیص کنیم و به دست مصرف‌کننده برسانیم. این موضوع باعث ایجاد یک تأخیر دو ماهه و در برخی موارد سه ماهه برای ما شده است. برای حل این مسأله نامه‌هایی به وزارت‌خانه ارسال کرده‌ایم و خواستار لغو موانع موجود در زمینه ترخیص این کالاها شده‌ایم.

وی ادامه داد: یکی از این موانع اعمال استاندارد اجباری بر روی کالاهای وارداتی و ورق است. این استاندارد اجباری باعث ایجاد تأخیر در روند ترخیص شده است. موضوع دیگر تعهداتی است که در زمینه مصرف باید داده شود؛ نظیر اینکه مصرف این کالاها باید حتما در خود کارخانه باشد. این درحالی است که واردات این محصول با هدف فروش آن در بازار انجام گرفته است و چنین دستورالعملی کاملا با دستورالعمل وزارت صمت در تضاد است. نامه‌نگاری برای حل این مشکلات زمان‌بر است و این زمان از دست رفته، موجب نارضایتی مشتریان ما شده است. ما در فولاد مبارکه هیچ‌گاه چنین تأخیرات طولانی مدتی را در مورد تعهدات خود نداشته‌ایم اما متاسفانه اکنون به دلیل این شکل از واردات، این اتفاق صورت گرفته و نارضایتی مشتریان ما را در پی داشته است.

زیان با واردات ورق؟

مدیر فروش داخلی شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به این سوال که آیا قیمت خرید ورق وارداتی فولاد مبارکه بیش از قیمت فروش آن در بورس کالا بود، اظهار داشت: اگر بخواهیم به صورت مجزا و جدای از بقیه محصول (محصول داخلی) به این قضیه نگاه کنیم، بله. این اتفاق در حال رخ دادن بود اما استدلال وزارت‌خانه برای این کار این بود که این قیمت به صورت تلفیقی محاسبه شده است و اعلام می‌شد که کاهش قیمت و زیانی که در واردات داشته‌ایم، بر روی محصول داخلی اضافه شده و این فرآیند باعث جبران زیان خواهد شد. اگر با این استدلالی که از سوی وزراتخانه مطرح شده است به قضیه نگاه کنیم، پاسخ منفی خواهد بود و ظاهرا ضرری ایجاد نشده است. اما اگر بخواهیم در این مورد، تنها به واردات نگاه کنیم، پاسخ مثبت است چون ما به قیمت تمام شده واردات آن را نمی‌فروختیم.

دردسرهای مصوبه عوارض صادراتی

محمد تاجمیر ریاحی در مورد مصوبه عوارض صادراتی و تأثیر آن بر بازار داخلی گفت: مشکل اصلی ما در بازار داخلی، چالش‌های زنجیره تأمین و مشکل برق و گاز است. در زمینه صادرات اما در مقاطعی که امکان صادرات اسلب برای ما وجود داشته باشد، که معمولا یک یا دوماه در سال است، وجود این مصوبات و عوارض باعث می‌شود که ما امکان صادرات را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: در شرکتی مانند فولاد مبارکه اصفهان که قرار است در ماه چیزی حدود ۶۰۰ هزار تن محصول به بازار عرضه کند، امکان ذخیره وجود ندارد و اگر هم باشد درصد بسیار اندکی خواهد بود. چون امکان تأمین فضا، مکان و هزینه‌های این کار برای ما وجود ندارد. بهتر است این عوارض درنظر گرفته شده برای صادرات کارشناسی‌تر و منطقی‌تر باشد. عوارض وضع‌شده در مصوبه اولیه بسیارسنگین است.  من فکر می‌کنم باید همان سیاست اولویت‌بخشی به تأمین بازار داخلی و صادراتِ مازاد ادامه داده می‌شد تا ما امکان ارزآوری برای کشور را داشته باشیم. در حال حاضر اگر صادرات فولاد مبارکه اصفهان انجام نشود، این بار از ناحیه تأمین ارز به مشکل برخواهیم خورد.

پایان پیام/ف

کد خبر 379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =