کد خبر 4612
۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳

بازار سهام فرصت‌ مناسب برای سرمایه‌گذاری

بازار سهام فرصت‌ مناسب برای سرمایه‌گذاری

یک کارشناس اقتصادی معتقد است به دلیل ساختار اقتصادی انحصاری - حمایتی کشور، بازار سهام همواره به عنوان یک فرصت‌ مناسب برای سرمایه‌گذاری دیده می‌شود.

به گزارش آهن نیوز؛ پوریا بختیاری، کارشناس اقتصادی گفت: یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور ما نبود چشم‌انداز مطمئن از متغیرهای اقتصادی است زیرا اگر نرخ تورم همواره در عدد ۳۰ درصد نیز ثابت باقی بماند با وجود اینکه سطح بالایی نیز ارزیابی می‌شود اما می‌تواند تصمیمات اقتصادی را هدفمند کند.

بختیاری در رابطه با وابستگی بورس به تورم عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در بازار سهام در تمامی دنیا از این حیث اهمیت دارد که فارغ از مباحث تورمی که موجب افزایش قیمت دارایی‌های یک کارخانه می‌شود، به دلیل ایجاد ارزش افزوده و مولد بودن آن، می‌تواند بازدهی‌های قابل توجهی را ارایه دهد همانطور که اگر به روند چندین ساله بازارها در ایران نیز نگاهی بیندازیم، بازدهی بورس تهران قابل قیاس با دیگر بازارها نیست.

او ادامه داد: در ایران طی چندین سال گذشته به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر کشور، شاهد طرح‌های توسعه‌ای قابل توجه، بروزرسانی ماشین‌آلات و تکنولوژی و... نبوده‌ایم و این امری است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد. تورم در کوتاه‌مدت به دلیل افزایش قیمت دارایی‌های فیزیکی به نفع بورس عمل می‌کند اما در بلندمدت از آنجا که مانع از سرمایه‌گذاری و طرح توسعه به دلیل ریسک‌گریزی افراد می‌شود، به بورس لطمه خواهد زد.

با این حال به دلیل ساختار اقتصادی انحصاری - حمایتی کشور، بازار سهام همواره به عنوان یک فرصت‌ مناسب برای سرمایه‌گذاری دیده می‌شود. این کارشناس در انتها به بررسی این موضوع که چرا بورس همواره با یک فاصله زمانی به روندهای تورمی واکنش می‌دهد پرداخت و گفت: دلیل این اتفاق به ریسک‌های دوران متورم برمی‌گردد زیرا سرمایه‌گذار ابتدا در شرایطی قرار دارد که بازارها و قیمت‌ها متلاطم هستند و ترجیح می‌دهد که از ریسک دوری کند اما به مرور که این روند رو به آرامش می‌رود و تورم نیز پایدار می‌ماند، فرصت سرمایه‌گذاری در سهام به دلایل ذکر شده بسیار بالا می‌رود.

منبع: روزنامه تعادل

انتهای پیام/

کد خبر 4612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =