کد خبر 4905
۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۷

معاون وزیر کشور:

میلگرد بعضی ساختمان‌ ها مثل پنیر بریده می‌شود

میلگرد بعضی ساختمان‌ ها مثل پنیر بریده می‌شود

یک مورد داشتیم که بررسی کردیم، ساختمان ۳۰طبقه‌ای بود که قرار بود ساخته شود، وقتی به طبقه دوم رسیده بود، مجریان ساخت برای تست آزمایش بتن آمدند اما تا پاسخ آزمایش آماده شود ۳۰ طبقه را ساخته بودند، این یعنی این ساختمان اساساً نباید ساخته می‌شد.

به گزارش آهن نیوز؛ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه ۶۰۲ دشت کشور در معرض فرونشست هستند، گفت: وزارت نیرو در حال بررسی راهکاری است که برداشت آب در چاه‌های حفرشده در کشور (چاه‌های مجاز و غیرمجاز) برای مدت زمان مشخصی (مثلاً یک یا دو سال) متوقف شود.

محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه "چرا در این سال‌ها اقدامات سازمان مدیریت بحران در حوزه مواجهه با حوادثی چون سیل و زلزله جنبه شعاری داشته است که به‌طور مثال می‌شود به ساخت آپارتمان‌های بلندمرتبه تهران روی گسل اشاره کرد؟!"، گفت: به‌سرعت در حال پیشگیری از این احداث‌ها هستیم اما این موضوعات در شورای‌عالی معماری و شهرسازی بررسی می‌شود و مصوباتی نیز در این شورا به تصویب می‌رسد.

مجوزی برای جلوگیری از احداث بنای غیرمجاز نداریم

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تشریح کرد: به‌طور مثال شورای‌عالی معماری و شهرسازی تشخیص می‌دهد در یک گذر هشت‌متری، مجوز احداث ساختمان سه‌طبقه بدهد این‌که این موضوع رعایت نمی‌شود بخشی از آن به‌خاطر شهرداران، بخشی دیگر دست قوای دیگر است.

وی گفت: سازمان مدیریت مجوز اینکه بخواهد جلوی احداث ساختمان‌های غیرمجاز را بگیرد ندارد ولی با این حال این موضوع از سمت ما رها نشده است و از طریق قوه قضائیه پیگیر این موضوعات هستیم.

این مقام مسئول به موضوع نوع ساخت‌وسازها نیز اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی ۲۲۰ سال گذشته را بررسی می‌کنیم که از این میزان، ۱۴۰ سال به‌صورت روایت تاریخی و ۸۰ سال دیگر با سند و مدرک است و مراکز ژئوفیزیک مثل مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران و همچنین مرکز زلزله‌نگاری بین‌المللی این موضوعات را ثبت کرده‌اند متوجه می‌شویم در این سال‌ها فقط ۱۲ زلزله با شدت بیش از ۷ ریشتر داشته‌ایم و آخرین ۷.۷ ریشتر بوده است که این موضوع یک مسیر را به ما نشان می‌دهد که اگر ساخت‌وسازها اصولی شود و مصالح و سازه‌های ساختمانی طوری ساخته شود که زلزله تا ۸ ریشتر را مقاومت کند دیگر زلزله بلا نیست بلکه تبدیل به یک پدیده مثبت می‌شود.

وی تأکید کرد: چه‌بسا که زلزله این انرژی قدرتمند را آزاد می‌کند که در زمان حاضر بشر این موضوع را در حال مطالعه در دست دارد که که این زلزله در راستای مثبت در خدمت بشریت قرار بگیرد. انرژی‌ای که یک زلزله ۴ریشتری آزاد می‌کند برابری می‌کند با یک بمب هیروشیما و بنابراین انفجار یک بمب هیروشیما یعنی انفجار یک‌هزار تن تی‌ان‌تی و بنابراین یک زلزله ۷.۸ریشتری که در ترکیه آمد یعنی انفجار ۱۹ بمب هیروشیما و یعنی ۱۹ هزار تن تی‌ان‌تی در ترکیه منفجر شد.

ساختمان ۳۰طبقه بدون پاسخ آزمایش تست بتن ساخته شد!

نامی گفت: وقتی به ترکیه و سوریه برای مطالعه رفتیم و متوجه شدیم که استانداردهای لازم در ساخت‌وساز رعایت نشده است و جالب است بدانید استاندارد معمولی هم رعایت نشده است. وقتی به‌دقت بررسی کردیم متوجه شدیم در پی ساختمان باید از میلگردهای آجدار و قطر ۲۰ استفاده می‌شد که هیچ‌کدام از آن‌ها استفاده نشده بود؛ حتی دانه‌بندی لازم در بتن هم رعایت نشده بود و با این اوصاف مشخص است وقتی این استانداردها رعایت نشود با یک زلزله کوچک ساختمان فرو می‌ریزد، به‌عنوان مثال یک مورد داشتیم که بررسی کردیم، ساختمان ۳۰طبقه‌ای بود که قرار بود ساخته شود، وقتی به طبقه دوم رسیده بود، مجریان ساخت برای تست آزمایش بتن آمدند اما تا پاسخ آزمایش آماده شود ۳۰ طبقه را ساخته بودند، این یعنی این ساختمان اساساً نباید ساخته می‌شد.

میلگرد بعضی ساختمان‌ها مثل پنیر بریده می‌شود

وی ادامه داد: در کشورمان به‌دنبال چند موضوع برای ایمنی بیشتر ساختمان‌ها هستیم؛ در وهله نخست تولیدات مصالح ساختمانی کشور باید استاندارد شود و این موضوع نیاز به زمان دارد و مشکل هم هست، مثلاً ما فلز میلگرد را در آزمایشگاه تست مصالح تحت فشار سه‌بعدی قرار دادیم و مثل پنیر بریده شده است که اینها باید جلوگیری شود، از سوی دیگر ساختمان‌های بلندمرتبه نباید به‌طور مستقیم به زمین متکی شوند و بایستی فراگرد شوند، فراگرد در برخی از کشورها مثل ژاپن استفاده می‌شود و به این شکل است که از جنس لاستیک بسیار محکم است که تحت پایه‌های اصلی ساختمان و متصل به بتن زیر قرار می‌گیرد و وقتی زلزله به‌صورت ارتعاشی منحنی می‌آید، این لاستیک سبب از بین رفتن ارتعاش می‌شود، ولی وقتی ساختمان‌های بلندمرتبه در کشور این تکنولوژی را رعایت نمی‌کنند با زلزله‌ای که مدت آن بیش از ۱۰ ثانیه باشد مشخص است که فرو خواهد ریخت.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور متذکر شد: چاره‌ای نداریم که برای حفظ جان و مال مردم، باید به‌سمت استانداردسازی حرکت کنیم و این موضوع را باید جدی بگیریم و یک تحول ایجاد کنیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر 4905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =