کد خبر 5600
۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹

آهن‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

​​​​​​​با توجه به جو حاکم بر نرخ ارز که انتظارات بر ثبات بیشتر آن است همچنین رکود تقاضا در بازار، برآوردها بر این است که طی هفته آتی نیز وضعیت ثبات بر قیمت‌ها حاکم باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آهن‌نیوز، معاملات بورس کالا در هفته گذشته با توجه به ثبات نرخ ارز و انتظارات کاهشی به وجود آمده کم رمق بود و اکثر معاملات در قیمت‌های پایه یا با رقابت جزئی انجام شد.  در بازار خارج از بورس هم ورق گرم با کاهش ۵۰۰ تومانی، حوالی ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورد.

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

در جدول فوق ارقام متوسط هفتگی تولید و متوسط هفتگی قابل عرضه بر حسب هزار تن است. معادل دلاری قیمت‌های بورس کالا با دلار بازار دوم نیما محاسبه شده است. متوسط هفتگی قابل عرضه بر اساس میزان تولیدات شش ماهه ابتدایی سال ١٤٠١ و کسر خود مصرفی تولیدکنندگان محاسبه شده است. در نظر داشته باشید که عرضه‌های ورق گرم به صورت ماهانه انجام می‌شود.

در معاملات طول هفته قیمت شمش نزولی بود که ضعف تقاضا و فشار دولت برای کاهش قیمت دلیل آن بود. تیرآهن و میلگرد نیز با توجه به کاهشی بودن شمش روند ثبات رو به پایین داشته‌اند. در بازار آزاد نیز قیمت میلگرد کاهش حدود ۵۰۰ تومانی را داشته طوری که روند نزولی قیمت میلگرد هفته گذشته تشدید شد. بازار به این نتیجه رسیده که قیمت به کف خود نرسیده بنابراین سیاست انتظار را در پیش گرفته است.

در خرید فروش ورق نیز قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز شنبه 32 هزار و 600 تومان بود که تا اوایل هفته جاری به 32 هزار و 200 تومان رسید. در حال حاضر ورق مبارکه همراه با ضعف تقاضا روند نزولی دارد.

کاهش تقاضا و نحوه عرضه و فروش اکسین نیز قیمت را تا پایان هفته پایین آورد. فصل مصرف ورق سرد از شهریور به بعد است به همین دلیل قیمت نزولی است. قیمت‌های پیشنهادی ورق گالوانیزه با ثبات بود ولی به دلیل کاهش قیمت ورق گرم امکان خرید در قیمت های پایین تر وجود داشت.

با توجه به جو حاکم بر نرخ ارز که انتظارات بر ثبات بیشتر آن است، برآوردها بر این است که طی هفته آتی نیز وضعیت ثبات قیمت‌ها حاکم باشد.

سودآوری زنجیره فولاد بر اساس آخرین قیمت‌های بورس کالای ایران

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

در نمودار فوق تمام درصدها بر اساس نرخ شمش و هزینه تبدیل‌ها بر اساس گزارشات شرکت‌های بورسی محاسبه شده است. همچنین نرخ خرید سنگ‌آهن ۹ درصد نرخ شمش و نرخ شمش بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی برای انواع شمش بلوم و بیلت در بورس کالا در نظر گرفته شده است.

بررسی جذابیت واردات و صادرات محصولات نهایی

پیش‌بینی ثبات قیمت برای آهن‌آلات در طول هفته آتی

در جدول فوق منظور از نرخ فروش تولیدکننده نرخ معادل صادراتی برای تولیدکننده است. در واقع این نرخ نقطه بی‌تفاوتی تولیدکننده بین بازار داخلی و صادراتی است. در صورتی که نرخ فروش در بورس کالا بالاتر از این رقم باشد تولیدکننده تمایلی برای صادرات ندارد. این نرخ با مبنا قراردادن نرخ صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی محاسبه می‌شود. محاسبات بر مبنای دلار بازار دوم نیما انجام شده است.

منظور از نرخ خرید بازرگان، نرخی است که با لحاظ نرخ‌های صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی و در نظر گرفتن حاشیه سود ۵ درصد برای بازرگان محاسبه شده است. این نرخ با فرض امکان خرید از بورس کالا و صادرات محصول محاسبه شده است. 

نرخ وارداتی با لحاظ هزینه‌های حمل، عوارض وارداتی و در نظر گرفتن ۵ درصد حاشیه سود بازرگان محاسبه شده است. برای ایجاد قابلیت مقایسه با نرخ‌های بورس کالا مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته نشده است.

منبع: کارگزاری پویان

انتهای خبر/ ف

کد خبر 5600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =