کد خبر 6016
۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲

مجوز معدن کاری در بیابان لوت داده نمی شود

مجوز معدن کاری در بیابان لوت داده نمی شود

مدیرپایگاه میراث جهانی بیابان لوت در خراسان جنوبی گفت: فعالیت معدنی در عرصه و حریم بیابان لوت ممنوع است و ما به هیچ وجه مجوز معدن‌کاری در این اثر ثبت جهانی را نمی دهیم.

به گزارش آهن نیوز؛ زهرا رضایی ملکوتی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت در خراسان‌جنوبی بیان کرد: در طول هفت سال گذشته که بیابان لوت به عنوان یک میراث جهانی ثبت شده است جهت معرفی و پاسداشت این اثر برنامه‌های مختلفی چون مسابقات عکاسی، نقاشی و … از جاذبه‌های بیابان لوت برگزار کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برپایی کارگاه‌های مختلف، برگزاری نوروزگاه در روستای دهسلم و … نیز انجام شده است، گفت: در تیرماه همزمان با سالروز ثبت جهانی بیابان لوت نمایشگاهی از این جاذبه ارزشمند در نگارخانه سرو باغ اکبریه برگزار کردیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت یادآور شد: البته دغدغه‌هایی برای حراست از بیابان لوت وجود دارد و آن برخی از تخریب‌ها به واسطه گردشگری‌های بی ضابطه است است.

گردشگری دوستدار طبیعت ترویج شود

رضایی ملکوتی با تأکید بر اینکه برای ما گردشگری دوستدار طبیعت از اهمیت برخوردار است، اظهار کرد: نباید فعالیت ما در حوزه گردشگری و بازدید از این بیابان به گونه‌ای باشد که خدای نکرده این اثر زیبای جهانی دچار تخریب و آسیب شود.

وی ادامه داد: البته فصل گردشگری در بیابان لوت از آبان ماه تا حدود اسفندماه است چرا در سایر فصل‌ها به واسطه گرمای شدید هوا امکان گردشگری و استفاده از بیابان لوت وجود ندارد.

یک نکته درباره فعالیت معدنی در بیابان لوت

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت با بیان اینکه مراقبت از فعالیت معدنی در بیابان لوت یکی دیگر از دغدغه‌های ما محسوب می‌شود، گفت: فعالیت معدنی در عرصه و حریم بیابان لوت ممنوع است و ما به هیچ وجه مجوز معدن‌کاری در بیابان لوت را نمی‌دهیم.

رضایی ملکوتی یادآور شد: مواردی در زمینه درخواست مجوز فعالیت معدنی در بیابان لوت بوده که جلوی آن را گرفته‌ایم و اگر استعلامی برای فعالیت معدنی از ما گرفته شود به هیچ وجه در عرصه و حریم بیابان لوت که زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری محسوب می‌شود، این مجوز را نخواهیم داد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر 6016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =