کد خبر 8133
۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۴

رشد ۱۵۰ درصدی سرمایه‌گذاری چین در ایران طی سال ۲۰۲۲

رشد ۱۵۰ درصدی سرمایه‌گذاری چین در ایران طی سال ۲۰۲۲

مطابق آمارها، سرمایه‌گذاری چین در سال ۲۰۲۲ در ایران رشد ۱۵۰ درصدی داشته که این میزان از رشد سرمایه‌گذاری، فراتر از حجم متوسط سرمایه‌گذاری چین در دیگر کشورها بوده‌ است.

به گزارش آهن نیوز؛ وزارت اقتصاد در پاسخ به مطلب ۲۳ آبان روزنامه «تعادل» با تیتر «جذب سرمایه چین با نفت، ملک و برق» و روزنامه «کار و کارگر» با تیتر «سرمایه‌گذاری چین در ایران فقط وعده است؟» توضیح داد: در میان هشت شریک عمده صادراتی ایران، چین در جایگاه نخست و در میان شرکای وارداتی ایران نیز چین در رده اول است که نشان از روابط عمیق و گسترده ایران با این کشور است.

به‌طور کلی، دولت سیزدهم تقویت روابط دوطرفه بر اساس سیاست همسایگی و دیپلماسی اقتصادی را با کشورهای همسایه، دوست و همسو که از زمان آغاز به کار این دولت شروع شد، در راستای سرمایه گذاری های متقابل با کشورهای شریک و همسو آغاز کرده است.

یکی از مهمترین این برنامه‌ها که اکنون اجرای آن نیز آغاز شده است، سند جامع همکاری ایران و چین بود که در هفتم فروردین سال ۱۴۰۰ در تهران امضا شد. این سند راهبردی برای به‌کارگیری ظرفیت‌های دو کشور با هدف ترسیم چشم‌انداز همکاری‌های متقابل بلندمدت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی بسته شد. بر اساس این قرارداد ۲۵ ساله قرار است، رقم ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه توسط چین وارد ایران شود که به عقیده کارشناسان ظرفیت ایران برای جذب سرمایه چندین برابر این میزان است.

پیاده کردن و عملیاتی شدن پروژه‌های مربوط به توافق ۲۵ ساله ایران و چین، نیازمند مجموعه‌ای از هماهنگی‌ها بین بخش‌های دولتی و خصوصی کشور بود که نخستین گام در مسیر اجرایی شدن آن پس از سفر رئیس جمهور به پکن در تیر امسال انجام و کمیسیون مشترک ایران و چین در پکن برگزار شد.

دومین گام، با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر اقتصاد به عنوان رئیس کمیسیون مشترک و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز معاونان برخی وزارتخانه‌های اقتصادی و معاون اقتصادی وزارت امور خارجه برداشته و مجموعه دیگری از توافقات بر روی پروژه‌های مشخص در بین بخش‌های دولتی وزارتخانه‌های متناظر ایران و چین برقرار و درباره جزئیات اجرای پروژه‌ها هم توافق انجام شد.

همچنین، در بخش خصوصی هم شرکت‌های فعال بین دو کشور با موانعی مواجه بودند که موانع پیش روی آنها هم با دستورات ویژه در دولت رفع شد.

در عین حال، بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط رایزن اقتصادی چین در ایران در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاری این کشور در ایران رشد ۱۵۰ درصدی داشته که این میزان از رشد سرمایه‌گذاری، فراتر از حجم متوسط سرمایه‌گذاری چین در دیگر کشورها بوده‌ است. در عین حال، طی سال ۲۰۲۲ همچنین قراردادهای امضا شده میان دو کشور در زمینه ساخت پروژه‌های مشترک نیز در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰ برابر رشد داشته است.

به نظر می‌رسد منتقدان دولت، قبل از هر اظهار نظری با مطالعه و جست‌وجو در میان اخبار و آمارهای ارائه شده و آنچه به صورت ویژه در معرض دید عموم است، ابتدا اطلاعات عمومی و آماری خود را درباره مسائل کلانی همچون دیپلماسی اقتصادی و عمومی کشور افزایش دهند تا اظهار نظرها و انتقادات به جای رویکرد صرفا سیاسی، جنبه کارشناسی داشته باشد.

انتهای پیام/

کد خبر 8133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =