کد خبر 8308
۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۷

وزارت اقتصاد: افت شاخص بورس به دلیل جو روانی منفی ناشی از تحولات منطقه است

وزارت اقتصاد: افت شاخص بورس به دلیل جو روانی منفی ناشی از تحولات منطقه است

دولت سیزدهم همچنان به حمایت پایدار از بورس معتقد و پایبند است، اما بخشی از نااطمینانی‌هایی که در هفته‌های گذشته رخ داده به دلیل مخاطرات شرایط بین المللی و منطقه‌ای بوده که فقط مختص ایران نیست.

به گزارش آهن نیوز؛ وزارت اقتصاد در پاسخ به گزارش ۲۴ آبان ماه سال جاری روزنامه تعادل با عنوان «پاییز سخت برای بورس» توضیح داد: موضع دولت سیزدهم در راستای حمایت از بورس و بازار سهام، همواره تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه با منابع جدید است. در کنار آن دولت سیزدهم به حمایت پایدار از بورس یعنی حذف قیمت‌های دستوری، منابع درون‌زا برای صندوق تثبیت، اصلاح رفتار ناظر بازار، حذف دستکاری قیمتی، شفافیت ریزداده‌ها، رفع انحصار مجوزها، اصلاح فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقای جایگاه سازمان بورس در دولت پایبند بوده است.

تلاش دولت انجام اقداماتی است که به کاهش نااطمینانی و پیش بینی پذیری کمک می‌‎کند تا صنایع و شرکت های بزرگ بورسی کشور بتوانند در ماه ها و سال های آینده بهتر عمل کنند.

بررسی اقدامات دولت سیزدهم در قبال بازار سرمایه نشان می‌دهد برای پیشبرد اهداف اعلامی و بازگشت اعتماد سهامداران به این بازار، چندین اقدام عملی داشته است. بسته ۱۰ بندی دولت در ابتدای کار، حمایت از سهامداران خرد با بیمه سهام، الزام شرکت‌ها برای پرداخت سود سهام از طریق سجام، راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پرداخت سودهای رسوبی به حساب شرکت‌ها، اجرای وعده‌های داده شده در پرداخت سود سهام عدالت و استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی همچون گواهی سپرده کالایی در بورس انرژی از جمله این اقدامات بوده است.

اما بخشی از نااطمینانی‌هایی که در هفته های گذشته رخ داده به دلیل مخاطرات شرایط بین المللی و منطقه ای بوده که نه فقط در ایران بلکه در همه کشورهای منطقه رخ داده است و دولت تلاش می‌کند با تدابیر داخلی و خارجی همچنان بازار سرمایه را از این تلاطمات مصون نگه دارد.

انتهای پیام/

کد خبر 8308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =