کد خبر 8731
۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶

تولید اولین خودروی برقی در کشور کلید خورد/ آریزو ۵ تاکسی برقی می شود

تولید اولین خودروی برقی در کشور کلید خورد/ آریزو ۵ تاکسی برقی می شود

تولید اولین خودروی برقی در کشور توسط یک خودروساز خصوصی کلید خورد. بدین ترتیب با تحویل نخستین خودروی تمام‌برقی تولید داخل با پلاک ملی به تاکسیرانی، اولین گام عرضه برقی‌ها با همکاری چینی‌ها در ایران برداشته شد. بر این اساس روز گذشته مراسمی برای رونمایی از اولین خودروی برقی تولید داخل برگزار شد. در این مراسم، ۸۸ دستگاه آریزو ۵ ev که اولین سری تحویل این خودروهاست، به ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور تاکسیرانی تحویل داده شد. بنابراین آریزو ۵ اولین خودروی برقی خواهد بود که به عنوان تاکسی در خیابان‌های تهران تردد خواهد کرد. قرار است این خودرو در کشور مونتاژ شود.

به گزارش آهن نیوز؛ خودروهای برقی چینی طی سال‌های اخیر در سطح جهانی رونق گرفته و به دلیل قیمت مناسب و تیراژ بالا فراگیر شده‌اند.

عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، در این مراسم عنوان کرد که «به‌زودی تعداد خودروهای برقی بیشتری در سبد محصولات خودروسازان خواهیم داشت.» آنطور که از گفته‌های وزیر صمت برمی‌آید، این تاکسی‌ها در گام نخست تنها در استان تهران استفاده خواهند شد. 

وی همچنین استفاده از خودروهای برقی را در این مرحله «آزمایشی» توصیف کرد و اظهار کرد که «در حال حاضر همه این خودروها به صورت آزمایشی تولید و وارد چرخه حمل‌ونقل می‌شوند و با استان تهران آغاز شده تا اطلاعات مورد نیاز در این حوزه به تکامل برسد و بدانیم متناسب با کدام اقلیم و شرایط کشور، چه خودروهای برقی متناسب هستند.»

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، نیز دیگر سخنران این مراسم بود که تاکید کرد هدف‌گذاری شده تا ۷۰ درصد از حمل‌ونقل عمومی با خودروهای برقی تامین شود.

در ادامه علی‌آبادی به موضوع فرهنگ‌سازی برای استفاده از خودروهای برقی هم اشاره و تاکید کرد که برای استفاده از خودروهای برقی باید از طریق مدارس و دانشگاه‌ها فرهنگ‌سازی کرد.

با توجه به اظهارات وزیر صمت، باید به این نکته اشاره شود که روند فرهنگ‌سازی از طریق دانشگاه‌ها و مدارس فرآیند بلندمدتی است که برای استفاده از خودروهای برقی که نیاز زودهنگام‌تری است، روش کاملی نیست.

با این وجود مهم‌تر از موضوع فرهنگ‌سازی در مورد خودروهای برقی، ایجاد زیرساخت‌هاست که می‌توان گفت مهم‌ترین نگرانی متقاضیان خودرو برای انتخاب محصولات برقی است.

باید دید آیا نهادهای مختلف مانند وزارت نیرو و شهرداری‌ها و استانداری‌ها در مورد ایجاد این زیرساخت‌ها در کوتاه‌مدت موفق خواهند بود یا خیر.

انتهای پیام/

کد خبر 8731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =