کد خبر 8959
۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸

عرضه آهن اسفنجی در قالب ۹ قرارداد پریمیوم، فردا ۱۲ دی ۱۴۰۲

عرضه آهن اسفنجی در قالب ۹ قرارداد پریمیوم، فردا ۱۲ دی ۱۴۰۲

طبق اطلاعیه بورس کالا فردا سه‌سنبه، ۱۲ دی ۱۴۰۲، ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی در قالب قراردادهای بلندمدت توسط شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر روی تابلو می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، انعقاد قراردادهای بلندمدت میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صنایع معدنی با هدف رفع دغدغه‌های تولید و فروش و امکان برنامه‌ریزی تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین‌دست از ظرفیت‌های مهم بورس کالای ایران است؛ از این رو سه‌شنبه هفته جاری ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در قالب ۹ قرارداد کشف پریمیوم روی تابلو می رود.

کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند. این قرارداد از ابزارهای کارآمد در جهت برنامه ریزی تولید به شمار می رود که سه شنبه هفته جاری در حوزه یک محصول معدنی در بورس کالا به کار گرفته می شود.

طبق اطلاعیه عرضه، سه شنبه هفته جاری ۱۲ دی ماه ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در قالب ۹ قرارداد کشف پریمیوم روی تابلو می رود.

تاریخ معامله نهایی این قراردادها از ۲۶ دی ۱۴۰۲ آغاز و تا ۳۰ مرداد سال ۱۴۰۳ ادامه دارد.

براساس اطلاعیه عرضه کشف پریمیوم آهن اسفنجی، یک قرارداد ۲۵ هزار تنی در دی ۱۴۰۲، ۲ قرارداد ۲۵ هزار تنی و ۸۰ هزار تنی در بهمن ۱۴۰۲، ۲ قرارداد ۱۵۰ هزار تنی در فروردین ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۵۰ هزار تنی در اردیبهشت ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی در خرداد ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی در تیر ۱۴۰۳ و یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی دیگر در مرداد ۱۴۰۳ نهایی و تحویل می شود.

همچنین تاریخ تحویل اولین قرارداد کشف پریمیوم محصول مذکور، اول بهمن امسال اعلام شده و تحویل در سایر قراردادها به ترتیب تا ۵ شهریور ۱۴۰۳ انجام می‌شود.

نوع تسویه معاملات در این قراردادها به دو صورت نقدی و اعتباری بوده و طبقه روال عرضه‌ها در این روش، فرمول محاسبه قیمت پایانی، قیمت مبنا به اضافه پریمیوم کشف شده در فرایند عرضه خواهد بود.

فرمول محاسبه قیمت مبنا در معاملات آهن اسفنجی بیشترین مقادیر دو مورد زیر است.

اول: میانگین موزون هفتگی معاملات ۴ هفته آخر گندله قبل از معامله نهایی در بورس کالا ضربدر ۲.۸
دوم: میانگین موزون هفتگی معاملات ۴ هفته آخر آهن اسفنجی قبل از معامله نهایی در بورس کالا

منبع: کالا خبر

انتهای خبر/ ف

کد خبر 8959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =