کد خبر 9315
۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰

پیش‌بینی بازار داغ فولاد برای شب عید/ مشتریان شمش واقعی نیستند

پیش‌بینی بازار داغ فولاد برای شب عید/ مشتریان شمش واقعی نیستند

رشد نرخ ارز در هفته‌های اخیر منجر به رونق در معاملات محصولات فولادی خصوصا آهن اسفنجی و شمش شده، هر چند به نظر می‌رسد مشتریان شمش واقعی نیستند و جنبه مصرفی ندارند و به دلیل افزایش قیمت هدف از معاملات شمش سرمایه‌گذاری است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، بررسی بازار فیزیکی زنجیره فولاد نشان می‌دهد که روز شنبه ۷ بهمن‌ماه سال‌جاری حدود ۷۰‌ هزار تن آهن اسفنجی در تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران عرضه شد که با توجه به ثبت تقاضای ۱.۸ برابری نسبت به عرضه، ۱۰۰‌ درصد عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت.

قیمت میانگین موزون هر کیلو آهن اسفنجی در معاملات روز شنبه نسبت به هفته گذشته ۲.۸‌ درصد افزایش داشت و به ۱۴‌هزار و ۲۷۰ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید.

رشد قیمت آهن اسفنجی در هفته جاری در سال ۱۴۰۲ بی‌سابقه بوده و به نوعی رکورد قیمتی برای این محصول به حساب می‌آید که این موضوع تا حدودی تحت‌تاثیر افزایش نرخ ارز اتفاق افتاده است.

با این حال با توجه به موضوع محدودیت انرژی برای واحدهای احیا، تحقق نیافتن کف عرضه آهن اسفنجی و البته تحرکات اخیر نرخ ارز قابل پیش‌بینی بود. آهن اسفنجی با افزایش ۳۰۰ تومان دیگر می‌تواند رکورد تاریخی خود را جابه‌جا کند که این موضوع معاملات و قیمت‌گذاری همه محصولات زنجیره فولاد را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.

شکست قیمت میلگرد در سال‌جاری

با توجه به موضوع کمبود نقدینگی در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در بحبوحه رکود و سختی تولید، افزایش نرخ ارز به کمک تولیدکننده‌ها آمد. از این‌رو نوسانات ارزی طی دو هفته گذشته معاملات تالار فیزیکی را نیز تحت‌تاثیر قرار داده و به عبارت بهتر بازار تکان خورده و از رکود خارج شده است.

رشد قیمت آهن اسفنجی و شمش فولادی موجب شده است تا میزان عرضه نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یابد و میزان معاملات نیز افزایشی است. البته مشتریان شمش واقعی نیستند و جنبه مصرفی ندارند و به دلیل افزایش قیمت هدف از معاملات شمش سرمایه‌گذاری است.

تولیدکننده‌ها امیدوارند که شرایط با همین روند ادامه داشته باشد؛ چراکه توقف قیمت دلار در بازار موجب ریزش بازار خواهد شد و رکود مجددا سایه خود را بر صنعت فولاد خواهد افکند.

افزایش قیمت‌ها موجب شد تا نوردکاران نیز دست به کار شوند و از این‌رو روز چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه رینگ فیزیکی شاهد رقابت میانگین ۴.۴ درصدی در معاملات میلگرد بود که در واقع بالاترین رقابت در عرضه‌های سال‌جاری این محصول به ثبت رسید.

بعد از هفته دوم فروردین‌ماه سال‌جاری نسبت حجم معاملات به عرضه میلگرد به بیش از ۶۰‌ درصد رسید. در معاملات روز چهارشنبه ۴ بهمن قیمت میانگین موزون میلگرد به ۲۲‌ هزار و ۳۷۴ تومان به ازای هر کیلوگرم به ثبت رسید که حدود ۳.۳‌ درصد نسبت به قیمت معاملاتی هفته پیش از آن رشد داشته است.

با قیمت ۲۲‌ هزار تومان شمش خریداری‌شده توسط نوردکاران، قیمت تمام‌شده میلگرد با احتساب هزینه حمل و تولید به ۲۵‌ هزار تومان می‌رسد. ادامه افزایش نرخ ارز در بازار آزاد موجب شده است تا گره از مشکلات نوردکاران و فعالان فولادی باز شود و پیش‌بینی می‌شود که این روند تا اواسط اسفندماه ادامه داشته باشد و بازار فولاد شب عید داغ خواهد بود.

معامله ۹۸ درصد شمش‌های عرضه‌شده

بررسی معاملات بازار فیزیکی شمش فولاد در دومین هفته بهمن‌ماه نشان می‌دهد که نسبت حجم معاملات به عرضه این محصول از ۹۴‌ درصد در اولین هفته بهمن‌ماه به ۹۸‌ درصد افزایش داشته است که ۴‌ واحد درصد رشد را گزارش می‌کند.

این در حالی است ‌که حجم عرضه این محصول میانی فولادی در روز ۹ بهمن‌ماه نسبت به ۲ بهمن‌ماه ۵۴‌ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بررسی معاملات روز دوشنبه ۹ بهمن‌ماه نشان می‌دهد که بورس‌کالا میزبان عرضه بیش از ۱۶۵‌ هزار و ۱۰۰ تن شمش بود که با توجه به تقاضای ۱.۹ برابری حدود ۹۸‌ درصد از عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفت. 

قیمت میانگین موزون شمش در معاملات روز دوشنبه ۹ بهمن‌ماه ۲۰‌ هزار و ۴۳۴ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که افزایش ۴.۹ درصدی را نسبت به هفته گذشته گزارش می‌کند.

همچنین بررسی رینگ فیزیکی نشان می‌دهد که میزان عرضه و معاملات در روز ۹ بهمن‌ماه نسبت به هفته پیشین به ترتیب ۵۴‌ درصد و ۶۱‌ درصد افزایش داشته است.

قیمت پایه تعیین‌شده برای عرضه‌های شمش روز ۹ بهمن‌ماه در بازه ۱۸‌هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۹‌ هزار و ۱۴۳ تومان به ازای هر کیلوگرم تعیین شد.

میانگین قیمت پایه شمش در روز معاملاتی ۹ بهمن‌ماه ۱۹‌ هزار و ۲۴۸ تومان به ثبت رسید که نسبت به هفته گذشته ۵.۸‌ درصد رشد را گزارش می‌کند.

همچنین پیش‌بینی می‌شود شمش فولادی برای هفته آینده در بازه قیمت پایه ۱۹‌ هزار و ۸۲۱ تومان تا ۲۰‌ هزار و ۶۳۸ تومان به ازای هر کیلوگرم در رینگ فیزیکی عرضه شود. با توجه به رقابت‌های سنگین انجام شده در رینگ شمش احتمال ابطال برخی از معاملات وجود دارد.

منبع: دنیای اقتصاد
انتهای خبر/ ف

کد خبر 9315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =