کد خبر 9784
۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰

خط و نشان ترامپ برای ژاپن درباره قرارداد فروش ۱۵میلیارد دلاری فولاد آمریکا!

خط و نشان ترامپ برای ژاپن درباره قرارداد فروش ۱۵میلیارد دلاری فولاد آمریکا!

پس از انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ایالت کارولینای جنوبی و برنده شدن دونالد ترامپ در این ایالت، او را تقریبا می‌توان نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۴ نامید.

به گزارش آهن‌نیوز ؛ پس از انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در ایالت کارولینای جنوبی و برنده شدن دونالد ترامپ در این ایالت، او را تقریباً می‌توان نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۴ نامید.

پیروزی او در این ایالت که زادگاه نیکی هیلی، رقیب حزبی اوست که مدتی هم فرماندار این ایالت بود- توجه همه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد.

یکی از نگرانی هایی که برخی از کشورها از دونالد ترامپ دارند این است که او اگر بر رئیس جمهور شود، به توافق‌های بین‌المللی پایبند نیست. او زمانی که رئیس‌جمهور شد؛ ضمن آنکه از توافق‌نامه ترانس‌پاسیفیک خارج شد به توافق‌نامه نفتا -که مربوط به ایالات‌متحده، مکزیک و کاناداست- به‌شدت انتقاد کرده و حتی تهدید به بیرون آمدن کرد. هرچند توافق تا اندازه‌ای تصحیح شد، اما تا زمانی که ترامپ رئیس‌جمهور بود کشورهای مکزیک و کانادا نسبت به رفتارهای آمریکا نگران بودند. همچنین ترامپ به‌شدت منتقد واردات از چین است و در دوران ریاست‌جمهوری‌اش جنگ تعرفه‌ای شدیدی را با چین به راه انداخت و در سال آخر ریاست‌جمهوری خود چین را مجبور کرد تا توافق تجاری تازه‌ای را با آمریکا امضا کند.

از سوی دیگر یکی از توافق‌نامه‌های بسیار مهمی که ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری‌اش از آن خارج شد، توافق‌نامه اقلیمی پاریس بود که همین امر انتقاد شدیدی را در میان کشورهای جهان برانگیخت.

اما انتقاد ترامپ از ناتو، چه در دوران ریاست‌جمهوری‌اش و چه اکنون، به‌شدت این ائتلاف نظامی را شکننده کرده است و اکنون اتحادیه اروپا نگران این است که اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود، چه سرنوشتی برای ناتو رقم خواهد خورد. او گفته است که اگر رئیس‌جمهور شود اجازه می‌دهد روسیه به کشورهای عضو ناتو که حق عضویت خود را پرداخت نکرده‌اند، حمله کند. همین موضوع و حرف‌هاست که اروپا را نه‌تنها نگران کرده، بلکه به‌دنبال جایگزینی ناتو هستند. چند وقت پیش بود که هفته‌نامه اشپیگل عکس ترامپ را روی جلد خود کار کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا آلمان باید بمب بسازد؟ ناتو در واقع پیمانی است که باعث شده است کشورهای اروپایی نه فقط احساس امنیت کنند، بلکه جاه‌طلبی کشورهایی را که سابقه حملات نظامی به کشورهای دیگر را هم دارند مانند آلمان مهار شود.

بیشتر بخوانید:
ترس ژاپن از بازگشت ترامپ و ایجاد محدودیت‌ها برای صنعت فولاد

البته تنها نگرانی مربوط به کشورهای اروپایی نیست، کشورهای خاور دور مانند ژاپن هم به نوع دیگر نگران روی کار آمدن ترامپ هستند. چندی پیش ژاپن پیامی برای ترامپ ارسال کرد که مبادا در ریاست‌جمهوری آینده با چین به توافق‌هایی دست یابد که تمامی زحمات کشورهای منطقه را که توانسته‌اند نظم تازه‌ای در منطقه ایجاد کنند به باد دهد. همچنین وقتی ترامپ گفت که اگر رئیس‌جمهور شود قرارداد فروش ۱۵میلیارد دلاری فولاد آمریکا به ژاپن را فسخ خواهد کرد، نگرانی ژاپنی‌ها را مضاعف کرد و البته نمونه بارز دیگر از عدم‌تعهد ترامپ به قراردادهای بین‌المللی در مورد برجام است که از آن بیرون آمد.

انتهای پیام/م

کد خبر 9784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =