کد خبر 10525
۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۷

نرخ خرید برق از نیروگاه‌های مقیاس کوچک افزایش یافت

نرخ خرید برق از نیروگاه‌های مقیاس کوچک افزایش یافت

مدیرعامل توانیر از ابلاغ مصوبه نرخ خرید برق از مولدهای تولید پراکنده در سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: براساس این ابلاغیه ،قیمت خرید برق از نیروگاههای مقیاس کوچک متصل به شبکه در ساعات اوج مصرف به ۹۰۸ تومان به ازای هر کیلووات ساعت افزایش یافت.

به گزارش آهن نیوز مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: مصوبه نرخ خرید برق از مولدهای تولید پراکنده در سال ۱۴۰۳ را وزیر نیرو با استناد به مواد ۷، ۹، ۱۰ و ۱۲ قانون سازمان برق ، بند و بند (ه) ماده یک قانون تاسیس وزارت نیرو ابلاغ کرده است .

وی افزود: براساس این ابلاغیه ،قیمت خرید برق از نیروگاههای مقیاس کوچک متصل به شبکه در ساعات اوج مصرف به ۹۰۸ تومان به ازای هر کیلووات ساعت افزایش یافت.

رجبی مشهدی با بیان اینکه "افزایش سرمایه گذاری و توسعه مولدهای مقیاس کوچک و استفاده از ظرفیت و مزیتهای آنها به ویژه در ایام گرم سال ۱۴۰۳ از دیگر اهداف این ابلاغیه بوده است"، گفت: براساس این مصوبه، نرخ خرید برق از مولدهای مقیاس کوچک متصل به شبکه در ایام گرم سال (از ابتدای اردیبهشت تا پایان مهر ۱۴۰۳) در ساعات کم باری شبکه ۲۲۷۱ ریال، در ساعات میان باری ۴۵۴۳ و در ساعات پربار (اوج مصرف) ۹۰۸۶ ریال به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است.

وی ادامه داد: این نرخ ها برای خرید برق از نیروگاههای صنایع و نیروگاههای کمتر از ۱۰۰ مگاوات با ضریب ۸ دهم محاسبه می شود.

مدیرعامل شرکت توانیر همچنین از اختصاص سه هزار میلیارد تومان اسناد خزانه بابت مطالبات نیروگاههای مقیاس کوچک خبر داد.

تخصیص ظرفیت ۳۰۰ مگاواتی صادرات برق به سرمایه گذاران نیروگاه تجدیدپذیر

رجبی مشهدی با اشاره به معرفی ظرفیت‌های صادراتی برای سرمایه‌گذاران حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر مطابق دستورالعمل ابلاغی وزیر نیرو افزود: حدود ۳۰۰ مگاوات میزان ظرفیت پیش‌بینی شده برای صادرات برق تجدیدپذیر توسط سرمایه‌گذاران این بخش است که با استفاده از خطوط انتقال موجود از طریق کشورهای پاکستان و افغانستان و عراق و ترکیه تعیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر این میزان ظرفیت از طریق رقابت در اختیار سرمایه گذاران حوزه تجدیدپذیرها برای صادرات برق به کشورهای هدف قرار گرفته که برنامه ریزی و به زودی عملیاتی می شود.

به گفته مدیرعامل توانیر، همچنین برای این گروه سرمایه گذاران پیش‌بینی شده است که ٨ ماه سال بتوانند برق تولیدی را صادر کنند و برای ٤ ماه که تامین نیاز داخل کشور در اولویت قرار دارد، بر اساس مقررات داخلی، بتوانند برق را از طریق تابلوی برق سبز  یا سایر روش‌ها به مشترکان در داخل کشور عرضه کنند و با توجه به این که قیمت برق که طی دوره ٤ ماه گرم سال در تابلو برق سبز معامله می شود، عدد قابل ملاحظه ای است این فعالیت یقینا برای آنها سودآور خواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر 10525

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =