کد خبر 10582
۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۴

چه کسانی می‌توانند جت‌ خصوصی بخرند؟+ قیمت

چه کسانی می‌توانند جت‌ خصوصی بخرند؟+ قیمت

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت:خرید و فروش هواپیماهای جت۷ نفره برای عموم آزاد است.در حال حاضر بسیاری از مردم از این سرویس استفاده می‌کنند.

به گزارش آهن نیوز، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه خرید و فروش هواپیماهای جت هفت نفره برای عموم آزاد است، گفت: در حال حاضر هم بسیاری از مردم از این فضا استفاده می‌کنند.

محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه خرید و فروش هواپیماهای جت ۷ نفره برای عموم آزاد است، گفت: در حال حاضر، بسیاری از مردم از این فضا استفاده می‌کنند و تاجرها، برخی از مسئولان، تیم‌های ورزشی و تیم‌های اقتصادی از مخاطبان جت‌های خصوصی هستند.

محمد محمدی‌بخش درباره فعالیت هواپیماهای فوق‌سبک در ایران اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵۰ فروند هواپیمای فوق سبک در ایران فعالیت دارند که البته از این هواپیماها برای مسیر سفر استفاده نمی‌کنند بلکه اغلب برای پروازهای تفریحی و آموزشی کاربرد دارند.

او ادامه داد: با توجه به محدودیت‌هایی پروازی امکان پرواز این هواپیماها غیر از پروازهای آموزشی و تفریحی تعریف شده وجود ندارد، هرچند این وسیله برای پروازاها (در قالب سفر) در مسافت‌های تعریف شده توانمند هستند، اما در حال حاضر اجازه این ماموریت را به این هواپیماهای کوچک نمی‌هیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه مالک هواپیماهای فوق سبک می‌تواند افراد حقیقی باشد، اما بهره‌بردار حتما باید حقوقی باشد، گفت: البته به این هواپیماها اجازه فعالیت به عنوان حمل و نقل عمومی داده نمی‌شود و ملاحظات خاص خود را دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:، اما هواپیماهای بیزنس جت ۶ و ۷ نفره مانند هوکر و فالکن از انواع هواپیماهایی هستند که پروازهایی در قالب سفر و جابه جایی‌ها در مسافت دور را هم دارد و هر چند تعداد سرنشینان این هواپیما محدود است، اما جزو هواپیماهای سبک محسوب نمی‌شوند.

جت‌های شخصی ۱۰۰ میلیاردی

هواپیمای فوق سبکی که در ایران وجود دارند دو نفره هستند و حداکثر تا وزن ۶۰۰ کیلوگرم را می‌توانند تحمل کنند. قیمتشان هم بستگی به سرعت، امکانات، داشتن سیستم اتوپایلوت و ... از ۲ تا ۱۲ میلیارد تومان متغیر است. البته این رقم‌ها برای هواپیماهای فوق سبک ملخ‌دار است و قیمت جت‌های شخصی دو نفره از ۴۰ و جت‌های ۸ نفره بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هم می‌رسد. هواپیماهای موجود در ایران جزو معروف‌ترین برندهای دنیا هستند و از آلمان و جمهوری چک وارد کشورمان می‌شوند.

خرید سالانه

جت‌های شخصی به دلیل قیمت بالایشان در ایران طرفداران زیادی ندارند و پولدارها به هواپیماهای فوق سبک تک‌موتوره قناعت کرده‌اند. طبق آمار رسمی حدود ۲۰۰ ایرانی مالک هواپیماهای شخصی هستند و هر سال ۲۰ تا ۳۰ نفر به این لیست اضافه می‌شوند. رایج‌ترین هواپیمای شخصی در ایران، هواپیماهای فوق سبک ۲ نفره هستند که با یک باک ۱۴۰ لیتری بنزین سوپر، تا ۲ هزار کیلومتر پرواز می‌کنند. این هواپیماهای ملخ‌دار می‌توانند سرنشینان را از تهران به همه شهرهای دور و نزدیک کشورمان و حتی برخی کشورهای خارجی برسانند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری محمدی‌بخش با بیان اینکه هواپیماهای بیزنیس جت جزو هواپیماهای استاندارد سازمان هواپیمایی در کشورمان محسوب می‌شوند که پروازهای منطقه‌ای را انجام می‌دهند که البته برخی از این هواپیماها هم امکان پرواز دوربرد را دارند و مدل‌های آن در ایران فراوان است. 

محمد محمدی‌بخش افزود: تمام ماموریت‌های اورژانس هوایی و جابه جای اعضای بدن فرد مرگ مغزی شده و حمل عضو اهدا شده از طریق این ناوگان دراکشورمان انجام می‌شوند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه خرید و فروش هواپیماهای جت برای عموم آزاد است، گفت: متقاضیان می‌توانند نسبت به خرید بیزنس جت اقدام کنند و افراد متقاضی استفاده از این ناوگان هم می‌توانند با شرکت‌های دارنده این هواپیماها وارد قرارداد شوند و در حال حاضر هم بسیاری از مردم از این فضا استفاده می‌کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای این ناوگان بلیتی فروخته نمی‌شود و عرضه آن در سازو کار دیگری تعریف شده، ادامه داد: معمولا تاجرها، برخی از مسئولان، تیم‌های ورزشی و تیم‌های اقتصادی از این هواپیماها استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: هر فردی می‌تواند مالک این هواپیماها باشد و خرید برای عموم آزاد است، اما اپراتور آن باید از مجوزهای برخوردار باشد و فرایندهای اخذ گواهینامه صلاحیت پروازی، تعمیر و نگهداری و عملیاتی و امنیتی را بگذراند.

منبع: ایلنا

انتهای پیام/

کد خبر 10582

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =