کد خبر 11878
۱۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۷

حقوق هزاران میلیاردی باشگاه‌ها در جیب سازمان لیگ!

حقوق هزاران میلیاردی باشگاه‌ها در جیب سازمان لیگ!

مدیرعامل پیشین تیم فوتبال ذوب‌آهن می‌گوید حقوقی‌ که‌ با صرف هزاران میلیارد تومان‌، از جیب سهامداران و مالکان باشگاه‌ها به‌ دست‌ می‌آید با یک دستورالعمل به‌ سازمان لیگ تعلق گرفته‌ است‌.

به گزارش آهن نیوز؛ مجتبی فریدونی در مورد ابلاغ دستورالعمل حاکم بر قراردادها و سقف بودجه باشگاه‌ها برای سه فصل مسابقاتی آتی اظهار داشت: به نظر می‌رسد این دستورالعمل نسخه تعدیل شده‌، دستورالعمل پر ایراد و حاشیه فصل‌ قبل‌ است‌ و کماکان ایرادات بسیار زیادی دارد، اما شاید عجیب‌ترین بخش‌ آن ماده ۴۱ این دستورالعمل است‌ که‌ براساس آن سازمان لیگ می‌تواند اقدام‌ به‌ عقد قراردادهای تجاری کند و این قرارداد از سوی باشگاه‌ها لازم‌الاجراست‌ و تا زمانی که‌ باشگاه‌ها در لیگ برتر حضور دارند باید آن را رعایت کنند.

وی در ادامه افزود: در این بخش قانون آمده که کلیه حقوق تبلیغات در استادیوم‌های مسابقات لیگ برتر متعلق به‌ سازمان لیگ است. معنی این ماده‌ آن است‌ که‌ حقوقی‌ که‌ با صرف هزاران میلیارد تومان‌، از جیب سهامداران و مالکان باشگاه‌ها به‌ دست‌ می‌آید با یک دستورالعمل به‌ سازمان لیگ تعلق گرفته‌ است‌.

مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب‌آهن تصریح کرد: اما ایراد بزرگ کار فقط ماده ۴۱ دستورالعمل نیست. مشکل اساسی این است‌ که‌ وضعیت مالکیت‌ و سهامداران «مؤسسه غیرتجاری سازمان لیگ برتر فوتبال ایران» یا همان‌ سازمان لیگ رازی است‌ که‌ ظاهراً هیچکس نباید از آن باخبر شود. این مؤسسه در سال‌ ۱۳۸۷ توسط مؤسسان آن یعنی علی‌ کفاشیان، مهدی تاج، عزیزالله محمدی، مهدی‌ محمدنبی و علی‌ کاظمی به ثبت‌ رسیده و پس‌ از آن هیچگونه اطلاعاتی از تغییر در مالکیت آن ثبت‌ نشده است‌.

فریدونی ادامه داد: با جستجو در سایت روزنامه رسمی کشور تنها سه آگهی از این مؤسسه ثبت‌ شده‌ است که‌ اولین آن در سال‌ ۱۳۹۰ و مربوط به‌ تغییر موضوع فعالیت، دیگری در سال‌ ۱۳۹۶ و مربوط به‌ تغییر آدرس مؤسسه و آخرین آگهی در سال‌ ۱۴۰۳ و در رابطه با تغییر سال‌ مالی‌ آن است‌. با این وضعیت یا سازمان لیگ کماکان در مالکیت پنج نفر مؤسس اولیه است یا تغییرات آن به‌ ثبت‌ نرسیده.

وی در مورد وضعیت عدم شفافیت مالی سازمان لیگ خاطر نشان کرد: از طرفی هیچ آیین‌نامه‌، دستورالعمل مدون و معتبری که‌ نحوه تقسیم درآمدهای سازمان‌ لیگ بین باشگاه‌های لیگ برتر را مشخص کرده‌ باشد در سایت سازمان‌ لیگ وجود ندارد. به‌ فرض وجود چنین دستورالعملی هم‌ سازمان لیگ نباید مالک‌ کلیه حقوق تبلیغات در ورزشگاه‌های لیگ برتر باشد و صرفاً می‌تواند به‌ نمایندگی از باشگاه‌ها نسبت‌ به‌ عقد قراردادهای تجاری اقدام‌ نموده‌ و درآمدهای آن را براساس آیین‌نامه‌ای مدون که‌ قبلاً به‌ تصویب کلیه باشگاه‌های لیگ برتر رسیده باشد، تقسیم کرده‌ و احتمالاً کارمزدی هم‌ برای‌ خودش‌ بردارد.

مدیرعامل پیشین باشگاه ذوب‌آهن با انتقاد از دستورالعمل خلق‌الساعه سازمان لیگ در قضیه قراردادهای تجاری گفت: با وضعیت موجود هزینه ایجاد درآمد بر عهده‌ باشگاه‌هاست، ولی درآمد آن متعلق به‌ سازمان لیگی است‌ که‌ وضعیت حقوقی‌ و مالکیت آن کاملاً غیرشفاف و محل‌ اشکال است. بهتر است‌ سازمان بازرسی کل‌ کشور که‌ نماینده آن در کارگروه نظارت‌ بر این دستورالعمل در ساختمان لیگ برتر می‌نشیند و سخت‌ترین نظارت‌ها و قوانین خلق‌الساعه را به‌ باشگاه‌ها تحمیل می‌کند، تکلیف سازمان لیگ و مالکیت آن را هم هر چه‌ زودتر مشخص کند.

منبع: روزنامه گل

انتهای پیام/z

کد خبر 11878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =