کد خبر 206
۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱

توافق ایمیدرو با وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق 

توافق ایمیدرو با وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق 

رئیس هیات عامل ایمیدرو برای اجرای طرح‌های کاهش مصرف برق خانگی و صنعتی (استفاده از فناوری‌های جدید) با وزارت نیرو و نفت توافق کرد.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، "وجیه الله جعفری" در نشست اعضای کارگروه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این مطلب گفت: صنعت فولاد به عنوان یک صنعت استراتژیک با وجود اختصاص حداکثر ۱۰ درصد انرژی مصرفی کشور به خود، اما در فصل تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز و متعاقب آن، افت تولید مواجه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، صنعت فولاد ظرفیت تولید سالانه بیش از ۴۰ میلیون تن را دارد و برنامه‌های توسعه‌ای برای ۵۵ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴ تکمیل می‌شود اما به دلیل کمبود انرژی، تولید سالانه از حدود ۳۰ میلیون تن فراتر نمی‌رود.

وی افزود: این در حالی است که صنعت فولاد از تولید، اشتغال و صادرات مناسبی برخوردار است و در شرایط تحریم، درآمد ارزی قابل‌توجهی را برای کشور به همراه داشته است.

توافق ایمیدرو با وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام آمادگی بر اینکه این سازمان تمایل دارد با نمایندگان وزارت نیرو و نفت برای اجرای طرح‌های کاهش مصرف برق خانگی و صنعتی (استفاده از فناوری‌های جدید) به توافق برسد، گفت: پیشنهاد ما این است که تا قبل از فصل سرما، یک برنامه عملیاتی را در این زمینه شروع کنیم و به سرانجام برسانیم.

وی افزود: انتظار ما این است که وزارتخانه‌های مربوطه تضمین دهند که مصارف کاهش یافته (گاز و برق) را در اختیار این صنعت قرار دهند و برق و گاز این واحدها را قطع نکند. چرا که این امر، علاوه بر افت تولید و کاهش صادرات و ارزآوری، سبب خسارت‌های قابل توجه به کوره‌ها می‌شود.

برنامه احداث 11 هزار مگاوات نیروگاه برقی 

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو با مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، برنامه احداث ۱۱ هزار مگاوات نیروگاه برق را از مهر ۱۴۰۰ اجرایی کرده است، تصریح کرد: طبق تفاهم‌نامه منعقد شده، ۲۴ نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۷ میلیارد دلار طی ۳ سال احداث می‌شود.

وی ادامه داد: نخستین نیروگاه ۳۸۰ مگاواتی با ۱۳۰ میلیون سرمایه‌گذاری تابستان امسال وارد مدار تولید می‌شود.

بهینه‌سازی مصرف انرژی مناسب اجرا نشده است

کاظم کاشفی، دبیر کارگروه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نشست با بیان اینکه در جهان بدترین شاخص شدت انرژی را داریم، گفت: با روند فعلی مصرف، در سال ۱۴۱۱ علاوه بر اینکه مزیت درآمد ارزی را از دست می‌دهیم، واردکننده گاز و نفت خواهیم شد.

وی ادامه داد: در سال ۵۶، حدود ۵۴۰ هزار بشکه نفت تولید و در سال ۹۷ این رقم به ۶.۵ میلیون بشکه رسید. این مصرف در سال ۱۴۱۲ به ۱۲ میلیون و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ میلیون بشکه نفت می‌رسد.

کاشفی اضافه کرد: به رغم اینکه قوانین مطلوبی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی تدوین شده، اما به نحو مناسبی اجرایی نشده است. برای اصلاح رفتار مصرف انرژی، نیاز به آیین‌نامه اجرایی است تا بتوانیم این آیین‌نامه را با همکاری نهادهای پرمصرف تدوین کنیم.

مصرف 2.3 درصد برق کشور توسط فولاد مبارکه

عباس اکبری محمدی، معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه در این نشست با اشاره به سهم مصرف برق در کشور گفت: از کل برق مصرفی کشور، سهم بخش خانگی ۳۲.۹ درصد، صنعت ۳۰.۳ درصد، عمومی ۱۷.۵ درصد، کشاورزی ۱۴.۷ درصد، صادرات ۲.۳ درصد و مجتمع فولاد مبارکه ۲.۳ درصد است.

وی ادامه داد: مجموع مصرف گاز طبیعی در صنعت فولاد، ۴ تا ۶ درصد است. به طوری که سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ۳۴ درصد، نیروگاه ۲۸.۳ درصد، صنایع عمده ۱۶ درصد، صادرات ۵.۸ درصد، تزریق گاز سبک به میادین نفتی ۵.۱ درصد، تلفات انتقال و توزیع ۴.۲ درصد، حمل و نقل ۳.۲ درصد، مصرف داخلی (عملیاتی) ۱.۸ درصد، کشاورزی ۱.۱ درصد و فولاد مبارکه نیم درصد است.

پایان پیام/ ف

کد خبر 206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =