کد خبر 211
۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰

جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران داخلی

جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران داخلی

با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود، قیمت سهام در بازار سرمایه رشد کند و بازار برای سرمایه‌گذاران جذاب شود.

به گزارش  آهن‌نیوز، به نقل از خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در هفته پایانی خردادماه روند نزولی داشته و هفته اول تابستان را نیز قرمزپوش شروع کرد. بورس در پایان معاملات روز شنبه با افت مواجه شد و سهامداران با ضرر، معاملات خود را به پایان رساندند.

برخی تحلیلگران علت نزول بازار و خروج سرمایه حقیقی از بورس را افزایش بی ‌اعتمادی به روندهای بورس می‌دانند. افزایش هزینه‌های زندگی، افراد را وادار کرده است تا همه دارایی‌های خود را به سمت بازار بورس حرکت دهند. سهامداران نیز از قاعده مستثنی نیستند و به نقد کردن دارائی خود در بازار سهام روی آورده‌اند. البته با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، می‌توان بازار سرمایه را جذاب‌ترین بازار مالی در میان بازارهای طلا، ارز، سکه، مسکن و خودرو دانست. این مساله نیز به دلیل به نقدشوندگی بالای این بازار عنوان شده است.

نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی به بازار خبری مهم برای بازار سرمایه

"مجتبی دانشی"، کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود در بازار سهام نیز قیمت‌ها رشد کند و سهام نیز برای سرمایه ‌گذاران جذاب شود.

وی ادامه داد: این روزها خبرهایی درباره کاهش فاصله نرخ ارز نیمایی و نرخ بازار شنیده می ‌شود که این باعث شده است تا سهم‌های دلاری با رشد مواجه شوند. اگر نرخ نیما رشد کند، سیگنال مثبت مهمی برای بورس خواهد بود که قطعاً منجر به رشد درآمد شرکت‌های صادرات محور و بزرگ بازار سهام خواهد شد.

در همین زمینه معاون وزیر اقتصاد اعلام کرده که دولت مایل به کاهش فاصله قیمت بازار و نرخ نیمایی است.

سبحانیان گفت: «اراده دولت ایجاد نرخ دیگری از ارز نیست، زیرا با از بین‌بردن انگیزه برای تولید و سرمایه‌گذاری منجر به نتیجه نمی‌شود. اگر این گونه بود، اساساً دولت زیر بار اصلاحات ارزی نمی‌رفت.»

رشد شاخص کل هم وزن و افت شاخص کل

شاخص کل بورس در معاملات روز شنبه، با ریزش 13 هزار و 58 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 520 هزار و 334 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 85 صدم درصد بوده است.

اما شاخص کل هم وزن بورس با رشد 367 واحدی در سطح 422 هزار و 65 هزار و 960 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص، بر خلاف شاخص کل، مثبت 9 صدم درصد بوده است. البته شاخص کل فرابورس 86 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 584 واحد قرار گرفت.

افت ارزش کل معاملات و رشد معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 124 میلیارد تومان کاهش یافت که نسبت به روز گذشته افت 4 درصدی را نشان می‌دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه دو هزار و 340 میلیارد تومان بود که 25 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم چهار هزار و 48 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات نسبت به کل معاملات حدود 44 درصد بوده است.

تداوم خروج پول حقیقی از بورس

ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار در پایان معاملات روز شنبه برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 305 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه کاهش 15 درصدی را نشان می‌دهد.

امروز، گروه های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی، بیشترین خروج پول و گروه خودرو و ساخت قطعات نیز بیشترین پول را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام /م ف

کد خبر 211

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =