کد خبر 3022
۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷

آهن‌نیوز از بازار جهانی فلزات گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی یک اتفاق جدید در بازار فلزات جهان/ بازار فلزات جهان در دست چین

پیش‌بینی یک اتفاق جدید در بازار فلزات جهان/ بازار فلزات جهان در دست چین

شنیده‌ها حاکی از آن است که اگر بسته‌های محرک‌ اقتصادی و بودجه‌های زیرساختیِ قابل توجهی در نشست کنگره ملی خلق چین (ماه مارس)، رونمایی شود، به احتمال زیاد تقاضا را در بازار فلزات جهان بیش از پیش افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، بازار جهانی که تحت تاثیر تقاضای چین بود با آمارهای اقتصادی امریکا وضع بهتری را نوید می‌دهد. روند قیمت‌ها در دنیا همچنان صعودی و تقاضا هم قوی است بنابراین در هفته پیش رو همچنان تقاضا برای محصولات ایران دلچسب می‌ماند. اگر بسته‌های محرک‌ اقتصادی و بودجه‌های زیرساختی بیشتری در نشست کنگره ملی خلق چین در ماه مارس رونمایی شود، احتمالا تقاضا را بیشتر افزایش می‌دهد.

سنگ آهن
آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین ۱.۵۵ دلار افت داشته ۱۲۵.۱۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. قیمت‌های درخواستی خریداران چینی پایین آمده چرا که واردات برایشان به صرفه نیست و ترجیح می‌دهند از محموله‌های موجود در بنادر خرید کنند. در چین قیمت فولاد تحت حمایت افزایش هزینه‌ها و انتظارات مثبت بازار در ژانویه صعودی بوده و تحلیلگران معتقدند بازار سنگ آهن نیاز به بهبود تقاضای واقعی دارد تا روند صعودی باثباتی را تجربه نماید در حالی که واردات و صادرات چین به دلیل افزایش ریسک رکود جهانی و کاهش تقاضای خارجی با جوی بسیار شکننده مواجه است.

همچنین قیمت سنگ آهن و فولاد در چین در ژانویه به بالاترین حد خود در چند ماه گذشته رسید که به دلیل کاهش محدودیت‌های کرونایی و بسته‌های حمایتی از بازار املاک بود ولی مقامات چینی اخیراً نسبت به افزایش قیمت‌های فوق حساس‌تر شده‌اند و ممکن است برای مدیریت هرگونه فشار صعودی بالقوه بر قیمت‌ها وارد عمل شوند. هنوز بازار منتظر است ببیند تقاضای واقعی می‌تواند از قیمت‌ها حمایت کند یا نه.

قراضه
قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز از ۳۹۷  دلار به ۴۰۱ دلار هر تن فوب بهبود داشت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز در ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر در ثبات باقی ماند.

آخرین قیمت قراضه سنگین وارداتی در ترکیه ۲.۵ دلار رشد داشته ۴۲۷.۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده است. معاملاتی در قیمت‌های مختلفی در روزهای اخیر نهایی شده است. قیمت معاملات از ۴۱۷ تا ۴۳۳ دلار هر تن سی اف آر در نوسان بوده است. فعالان بازار معتقدند فولادسازان ترکیه برای ماه مارس نیاز به خرید قراضه دارند و در معاملات آتی مجبورند در بالاتر از ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر معامله کنند.
قابل ذکر است ترکیه سال گذشته میلادی ۲۰.۹ میلیون تن قراضه وارد کرده که ۱۶.۵ درصد کاهش داشته است. کاهش واردات قراضه در راستای کاهش تولید فولاد این کشور بود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، صادرات قراضه امریکا در ژانویه ۴۱ درصد افت ماهانه داشته که به دلیل آینده مبهم محصولات فولادی بود ولی انتظار می‌رود در فوریه و مارس با بهبود جو بازار بالاتر برود. میزان صادرات ژانویه امریکا حدود ۳۲۰ هزار تن ثبت شد که نسبت به دسامبر ۴۱ درصد و نسبت به ژانویه سال قبل ۵۴ درصد افت داشت. ترکیه خریدار اصلی قراضه امریکا بود.

در ادامه تغییرات قیمتی مقاطع مختلف در بازارهای جهانی بررسی شده است.

بیلت
 بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته تا ۵ دلار بهبود داشته ۵۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد.

 آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۶۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد که در ثبات بود. میلگرد در بورس شانگهای ۲ دلار بالا رفته ۶۰۲ دلار هر تن ثبت شد و از بازار بیلت حمایت نمود. از طرفی در بازار داخلی میلگرد ۴ دلار نسبت به دو هفته قبل افت داشته ۶۱۴ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت ۱۵ دلار رشد داشته ۶۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.
بیلت صادراتی ایران نیز ۲ دلار بالا رفته ۵۴۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

قیمت شمش تا قبل از عرضه بورس ثابت بود و تقاضا ضعیف ولی روز سه‌شنبه با اعلام تعرفه‌های جدید برق قیمت بالا رفت.


مقاطع
 هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی پس از تعطیلات از ۶۳۱ دلار به ۶۴۴ دلار هر تن فوب رسید.

قیمت میلگرد داخلی چین با افت فعالیت تجاری، کاهش یافت. به گفته برخی منابع بازار، بسیاری از خریداران به دنبال تعطیلات سال نو قمری از بازار دور ماندند و آنهایی که به بازار بازگشتند، حجم خرید خود را به دلیل افت قیمت فیوچرز کاهش دادند.
با این حال، یک تحلیل‌گر بازار اظهار داشت: ذخایر میلگرد خریداران در سطح معقولی است، بنابراین آنها تحت فشار برای تخلیه ذخایر خود نیستند. آنها منتظر هستند تا تمامی خریداران در هفته آینده، از تعطیلات بازگردند. تا آن زمان، خریداران قیمت‌ها را کاهش نخواهند داد.
میلگرد صادراتی ترکیه ۱۰ دلار رشد قیمت داشته به ۷۰۰ دلار هر تن فوب رسید.
همچنین در بازار داخلی امریکا میلگرد در ۹۳۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۲۰ یورو افت داشته ۷۱۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  

به دنبال افزایش قیمت برق قیمت میلگرد از طرف کارخانه‌ها با افزایش روبرو شد. تاثیر آن هفته پیش رو مشخص خواهد شد.

 با تغییر مدیریت ذوب آهن قیمت روند صعودی داشت.

ورق
آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین ۶ دلار افت روزانه داشته ۶۰۷ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. ورق سرد نیز ۵ دلار ارزان‌تر شده ۶۷۴ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.

همچنین در بورس شانگهای قیمت قرارداد ورق گرم تحویل ماه می ۶۰۲ دلار هر تن شنیده شده که ۶ دلار افت قیمت روزانه داشت. ورق گرم صادراتی چین نیز هفته گذشته ۱۰ دلار رشد داشته ۶۵۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که به دلیل بهبود جو بازار بود.

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس ۵ دلار بالا رفته ۶۹۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز ۷ دلار رشد داشته ۶۵۱ دلار هر تن فوب شنیده شد.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم تا ۱۰ یورو افت داشته ۷۵۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم از ۷۵۰ دلار به ۷۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه بهبود داشت.  

قیمت ورق دو میلیمتر رول در مبارکه روز یکشنبه ۳۰۰۰۰۰ ریال بود که تا روز چهارشنبه به ۳۲۷۰۰۰ ریال رسید. ورق مبارکه با مدیریت کارخانه و نحوه عرضه آن در بورس کالا رو به افزایش گذاشت نقش سرویس سنترها در روند قیمت بی‌تاثیر نبود.

 با افزایش قیمت اسلب در بازار جهانی و مساله برق همراه با گران شدن قیمت ورق مبارکه، ورق اکسین هم روند صعودی داشت.

محدودیت عرضه مبارکه و انتظارات تورمی باعث افزایش قیمت ورق سرد شد.

بهبود قیمت ورق گرم و امید به افزایش قیمت باعث بالا رفتن قیمت ورق گالوانیزه شد.

پایان پیام/ف

کد خبر 3022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =