کد خبر 3832
۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹

ظرفیت‌های افزایش تولید فولاد اکسین خوزستان

ظرفیت‌های افزایش تولید فولاد اکسین خوزستان

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تلاش برای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ که از سوی مقام معظم رهبری «مهار تورم و رشد تولید» نام‌گذاری شده را یک تکلیف ملی دانست و گفت: ظرفیت‌های شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های توانمند هلدینگ صبا انرژی ‌برای رشد تولید بیش از پیش عملیاتی شود.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، علیرضا زمان‌پور در جریان بازدید از خط تولید شرکت فولاد اکسین خوزستان اظهار کرد: شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری مجموعه‌های تولیدی و اقتصادی متنوعی را راهبری می‌کند که از جمله آنها فولاد اکسین خوزستان است.

او در این باره توضیح داد: این شرکت فولادی از ظرفیت و توانمندی‌های لازم برای افزایش سوددهی برخوردار است که قطعا زمینه‌ساز ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در استان خوزستان خواهد بود.

زمان‌پور با اشاره به اینکه عمده سهام فولاد اکسین خوزستان متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است افزود: اجرای پروژه‌های توسعه‌ای این شرکت فولادی (طرح فولادسازی) در تکمیل زنجیره ارزش تولید ورق‌های فولادی خاص تاثیرگذار است و موجب تحقق ظرفیت اسمی کارخانه خواهد شد. او گفت: مجموعه سهامداران این شرکت از اجرای پروژه‌های «فولادسازی» و همچنین «واحد ریخته‌گری و احیای مستقیم» فولاد اکسین خوزستان حمایت قاطع می‌کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری شتاب در اجرای همزمان این پروژه‌ها را برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهمیت عنوان کرد و افزود: رشد تولید در این مجموعه فولادی علاوه بر ایجاد فرصت‌های مستقیم و غیرمستقیم شغلی در استان به رشد تجارت خارجی و همچنین پشتیبانی از پروژه‌های مختلف کشور در بخش نفت و گاز منجر می‌شود.

زمان‌پور در بخش دیگری از سخنان خود آغاز به کار مجموعه جدید مدیریتی فولاد اکسین خوزستان را همراه با ایجاد رضایت عمومی در استان عنوان کرد و گفت: سهامداران فولاد اکسین خوزستان، انتخاب مدیرعاملی توانمند را با جدیت در دستور کار داشتند که خوشبختانه این امر محقق شد. وی افزود: ماموریت تیم جدید مدیریتی فولاد اکسین خوزستان اشتغال‌زایی در استان و تکمیل زنجیره ارزش است که مورد تاکید رئیس‌جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به اهمیت تکمیل زنجیره ارزش اشاره کرد و گفت: این موضوع در واحدهای صنعتی مختلف این هلدینگ برنامه‌ریزی شده که از جمله آن آغاز عملیات اجرایی مگا پروژه پلیمر کنگان با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و همچنین پروژه فولادسازی «صبا فولاد» طی ۲ ماه اخیر است. مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه این بازدید به تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر برای ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت تحقق ظرفیت اسمی تولید این مجموعه فولادی اشاره کرد و گفت: به منظور عملیاتی شدن برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مسیر ساخت پروژه فولادسازی، کمیته‌ای کارشناسی تشکیل شده تا روند عملیات اجرایی این طرح توسعه تسریع شود.

علی محمدی با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال‌زایی در استان خوزستان بیان کرد: در کنار چنین موضوع بااهمیتی، ارزآوری بیشتر و توسعه تجارت خارجی از طریق افزایش صادرات محصولات فولاد اکسین نیز پیگیری می‌شود. مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان گفت: تحقق ظرفیت اسمی تولید فولاد اکسین خوزستان به بیش از یک میلیون تن محصول در سال منوط به راه‌اندازی طرح فولادسازی است که تاثیر مستقیمی در رشد تولید کشور خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، احداث طرح فولادسازی اکسین در خرداد ماه ۱۳۹۶ از سوی هیات دولت تصویب و در طول این سال‌ها مجوزهای مربوطه از سوی محیط‌زیست، مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین، هیات‌مدیره و سهامداران اخذ شده است.

این طرح دارای واحدهایی اصلی مانند پست اصلی برق، واحد اکسیژن، طرح توسعه فولادسازی و احیا مستقیم، خط نورد، محل انباشت و برداشت است. با احداث این پروژه، یک‌هزار شغل مستقیم و ۲۳هزار فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

ظرفیت اسمی سالانه فولاد اکسین خوزستان یک میلیون و ۵۰‌هزار تن است که در حال حاضر تولید سالانه این شرکت کمتر از ۷۰‌درصد ظرفیت اسمی آن است. فولاد اکسین خوزستان، تولیدکننده ورق‌های عریض فولادی صنایع مهم کشور از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی‌سازی و مخازن تحت فشار است که به دلیل توان پایین تولید اسلب سنگین موردنیاز این محصولات در کشور همچنان ظرفیت اسمی این شرکت محقق نشده است.

انتهای پیام/

کد خبر 3832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =