کد خبر 4070
۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۶

آهن‌نیوز از بازار آهن گزارش می‌دهد:

دولت در حال دست و پا زدن برای کنترل قیمت آهن‌آلات

دولت در حال دست و پا زدن برای کنترل قیمت آهن‌آلات

در رابطه با اوضاع بازار آهن‌آلات، دولت در تلاش برای آرام کردن بازار داخلی است تا میانگین تورم را متعادل نگه دارد و فرصت صادرات را فراهم کند. با افت قیمت در بازارهای جهانی کارخانه‌ها به بازار داخلی روی می‌آورند که احتمال پایین آمدن بازار را در روزهای آینده می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، نوسان قیمت دلار در کانال ۵۱ هزار تومانی در آخرین روز هفته گذشته با روند افزایشی شکسته و پنجشنبه به کانال ۵۳ هزار تومانی ورود کرد. در حال حاضر نرخ دلار با افزایش ۳/۶ درصد، به مبلغ ۵۴ هزار و ۴۵۴ تومان اعلام شده است.

اما در رابطه با اوضاع بازار آهن‌آلات، دولت در تلاش برای آرام کردن بازار داخلی است تا میانگین تورم را متعادل نگه دارد و فرصت صادرات را فراهم کند. با افت قیمت در بازارهای جهانی کارخانه‌ها به بازار داخلی روی می‌آورند که احتمال پایین آمدن بازار را در روزهای آینده می‌دهد.

در واقع قیمت‌های جهانی به کمک سیاست‌گزاران ایرانی آمده است تا همچنان بر خلاف بازار حرکت کنند. شاید علیرغم افزایش قیمت تمام شده بتوانند قیمت شمش و آهن اسفنجی را تعدیل کنند. اگر قطعی برق از خرداد شروع شود همه رشته‌های دولت برای کنترل قیمت محصول بخصوص میلگرد پنبه خواهد شد.
تحلیل‌های اقتصاددانان همه از روند تورم ۵۰ درصدی خبر می‌دهد، این برای بازار فولاد خوشایند نیست چرا که با افزایش تورم همراه با رکود، تقاضا کاهش می‌یابد. از طرف دیگر نسبت سود به سرمایه پایین می‌آید. فعالان بخش فولاد در سال ۱۴۰۲ حتماً در کنار کار حرفه خود به بخش‌های دیگر خواهند پرداخت. سوال این است که در این شرایط صادرات با تورم پیش‌بینی شده می‌تواند ادامه یابد؟ و نرخ ارز کجا خواهد ایستاد؟

اما بررسی تغییرات قیمتی بازار آهن‌آلات نشان می‌دهد قیمت انواع محصولات فولادی در هفته گذشته هر کیلو حدود ۲۶۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. در دو هفته گذشته جمعا آهن هر کیلو ۴۷۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد یعنی ۲۵ درصد افزایش قیمت در عرض دو هفته داشته است. امروز تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان برای سایزهای 14 و 16 مبلغ 31 هزار و 100 تومان و برای سایز 27، مبلغ 28 هزار و 600 تومان به ازای هر کیلو نرخ‌گذاری شده است.

به اعتقاد کارشناسان در صورتیکه موضوعاتی مشابه قطعی برق پیش نیاید بازار آهن آرام شده و شاید کمی کاهش قیمت داشته باشد اما بعید است میلگرد هر کیلو زیر 25 هزار تومان بیاید. امروز نیز سایز 18 تا 28 میلگرد ذوب آهن اصفهان به مبلغ 26 هزار و 600 تومان و سایز 12 به مبلغ 30 هزار و 500 تومان خرید و فروش شد.

قیمت صادراتی میلگرد و تیرآهن کارخانجات ایرانی هر تن حدود 550 دلار قیمت درب کارخانه قیمت‌گذاری شده که نسبت به قیمت قبلی 30 دلار افزایش قیمت داشته است.

بر اساس آخرین نرخ معاملاتی قیمت شمش بلوم به ملغ پایه 18 هزار تومان تومان و میلگرد نمرات ۱۴ تا ۲۰ هر کیلو 22 هزار و 200 تومان قیمت‌گذاری شد.

همچنین نرخ آهن اسفنجی اعلامی مجتمع گل گهر با 150 تومان افزایش به مبلغ 14 هزار تومان به ازای هر کیلو معامله شد.

طبق ابلاغیه دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ نسبت فروش به خرید محصولات فولادی ۹۰ درصد در بازه زمانی ۳ ماهه تعیین شده است. به این ترتیب که اگر ۱۰ ظرفیت میلگرد در بورس کالا خریداری شود ظرف مدت ۱ ماه می‌بایست ۸ ظرفیت بفروش رسیده و در سامانه جامع تجارت ثبت شده باشد.

از روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه مقدار پیش پرداخت‌های محصولات میلگرد و تیرآهن از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد در بورس کالا افزایش داشته است که برای شمش بلوم نیز احتمالا این هفته ابلاغیه افزایش پیش پرداخت صادر شود.این اقدام به این علت اتخاذ شد تا رقابت کمتری در بورس کالا صورت گیرد.

انتهای خبر/ ف

کد خبر 4070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =