کد خبر 54
۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰

قالیباف: مجلس آماده همیاری در جهت تسهیل امور پیش‌روی صنعت فولاد

قالیباف: مجلس آماده همیاری در جهت تسهیل امور پیش‌روی صنعت فولاد

صنعت فولاد برای رهایی از مشکلات تامین انرژی موردنیاز خود باید در تولید برق و گاز سرمایه‌گذاری کند و مجلس شورای اسلامی نیز در حوزه قانون‌گذاری آماده هرگونه کمک است.

به گزارش آهن نیوز، اولین و بزرگترین رویداد بین‌المللی با موضوع خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران با حضور حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، حسین قربان زاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی و جمعی از مدیران ارشد اقتصادی و صنعتی کشور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.

از مهم ترین اهداف برگزاری این رویداد ارایه گزارش واقع بینانه از نتایج واگذاری‌های انجام‌شده با توجه به عملکرد بنگاه‌ها و شرکت‌های موصوف در دوره پس از واگذاری، فرهنگ‌سازی و روشنگری اذهان عمومی، وظایف و پیامدهای خصوصی‌سازی در عرصه اقتصاد ملی و ایجاد همراهی افکار عمومی با اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، تلاش برای ایجاد اتفاق‌نظر میان دستگاه‌های مختلف اجرایی، نظارتی و مسئولان ارشد نظام در موضوع خصوصی‌سازی با رویکرد رفع موانع و تسهیل در امر واگذاری‌های موفق، بهره‌گیری از تجربه‌های بین‌المللی از طریق مرور فرآیند خصوصی‌سازی در برخی کشورها، هم‌افزایی و تبادل‌نظر کارشناسی میان فعالان بخش خصوصی، مدیران بنگاه‌های واگذارشده و در فهرست واگذاری با مسئولان دولتی و کارشناسان ذی‌ربط و ترسیم چشم‌انداز و افق آینده خصوصی‌سازی با رویکرد جدید است.

ذوب آهن اصفهان نیز به عنوان یکی از شرکت‌های واگذار شده اصل ۴۴ به صورت کارشناسی در این رویداد و همچنین در پاویون متمرکز معدن و صنایع معدنی در حاشیه این رویداد حضور داشت.

در روز سوم این رویداد محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی ضمن سخنرانی در این رویداد از غرفه ذوب آهن اصفهان در پاویون معدن و صنایع معدنی بازدید کرد و از نزدیک با مدیران و کارشناسان شرکت گفتگو کرد.

در این بازدید، کارشناسان به مزیت‌های صنعت فولاد ایران در تولید ناخالص ملی، اشتغال‌زایی و ارزآوری برای کشور به‌ویژه در تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی اشاره کردند و مسائل و موانع پیش‌روی این صنعت را یادآور شدند.

قالیباف پس از ارائه توضیحات کارشناسان شرکت، با بیان این که ذوب آهن اصفهان کمترین بهره‌مندی از یارانه انرژی و مصرف گاز طبیعی را دارد و برق موردنیاز را نیز با استفاده از گازهای فرآیندی خود تولید می‌کند، گفت: مجلس شورای اسلامی در جهت تسهیل امور پیش‌روی صنعت فولاد، آمادگی همیاری لازم را دارد.

وی اضافه کرد: صنعت فولاد برای رهایی از مشکلات تامین انرژی موردنیاز خود باید در تولید برق و گاز سرمایه‌گذاری نماید و مجلس شورای اسلامی نیز در حوزه قانون‌گذاری آماده هرگونه کمک است.

قالیباف: مجلس آماده همیاری در جهت تسهیل امور پیش‌روی صنعت فولاد

سیدشمس الدین حسینی، رییس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در غرفه ذوب آهن اصفهان و گفتگو با کارشناسان شرکت در خصوص وضعیت داخلی و بین‌المللی صنعت فولاد، گفت: کشور حداقل ۱۰ میلیون تن مازاد تولید فولاد دارد و باید از ظرفیت صادرات آن به‌ویژه در دوران تنش میان روسیه و اوکراین استفاده شود اما متاسفانه با اعمال عوارض صادراتی نامتناسب، مشکلات پیش روی صنعت فولاد دو چندان شد.

رییس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی، افزود: مجلس شورای اسلامی با تصمیم‌ها و دستورالعمل‌های غیرکارشناسی در این زمینه موافق نیست و تلاش می‌شود موانع پیش روی تولید و چرخه اقتصادی کشور را رفع نماید.

پایان پیام/

کد خبر 54

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =