کد خبر 768
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۹

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

کارخانه آهن‌اسفنجی در اردبیل احداث می‌شود

کارخانه آهن‌اسفنجی در اردبیل احداث می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با مطالعات باستان‌شناسی در منطقه قره‌حسنلو احداث کارخانه آهن‌اسفنجی هیچ منافاتی با این منطقه حفاظتی ندارد.

به گزارش آهن‌نیوز، علی نیکزاد با اشاره به اینکه شستا و ایمیدرو دو مجموعه سرمایه‌گذاری عظیم در کشور هستند که هیچگونه واحد صنعتی در استان تاکنون راه‌اندازی نکرده‌ بودند، اظهار کرد: ظرفیت معادن استان اردبیل در بخش معدن سنگ‌آهن بی‌نظیر است که قرار شد ایمیدرو و شرکت‌های سرمایه‌گذاری سازمان گسترش احداث کارخانه آهن‌اسفنجی را با ظرفیت یک میلیون تن و سرمایه‌گذاری ۴ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار دهند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس، ضرورت تولید محصولات متنوع نظیر آهن اسفنجی، شمش، ورق، تیرآهن و میلگرد را با حضور سرمایه‌گذاران استان یادآور شد و بیان کرد: برای کارخانجات فعال استان در تولید آهن راه‌اندازی کارخانه آهن‌اسفنجی از ضرورت‌ها است.

نیکزاد به واگذاری ۳ هزار مترمربع زمین برای احداث این کارخانه با سهام ۱۰۰ درصد دولتی اشاره کرد و گفت: با تعیین محدوده سازمان میراث فرهنگی کاوش‌ها و مطالعات خود را در محدوده ۳ هکتاری آغاز کرد و بنا به اظهارات مسئولان میراث فرهنگی جنازه، خنجر و آثاری از شهر قدیمی بیرون کشیده شد.

وی افزود: رئیس پژوهشکده میراث فرهنگی صیانت از حدود اربعه این منطقه را یادآوری کرده تا این محدوده مورد حفاظت در صیانت قرار گیرد.

نایب رئیس مجلس، ظرفیت‌های معدنی استان اردبیل را در مشگین‌شهر و قزل‌اوزن خلخال یادآور شد و بیان کرد: مباحث پیرامونی مطرح شده در مورد منطقه قره‌حسنلو بیشتر شایعه است و مسئولان استانی با تعصب خاص در کنار حفظ مواریث تاریخی و فرهنگی سعی دارند تا این کارخانه به‌عنوان حق مسلم استان احداث شود.

نیکزاد در پایان گفت: تلاش بر این است تا در کنار حفظ این محدوده با خشت خام و آجرنما کارخانه آهن‌اسفنجی در ۳ هزار مترمربع زمین عملیاتی شده تا به توسعه و پیشرفت استان کمک کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر 768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =