کد خبر 800
۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۵

صادرات فولادی راه نجاتِ نوردکاران داخلی

صادرات فولادی راه نجاتِ نوردکاران داخلی

صادرات مقاطع طویل فولادی در شرایطی که بازار داخل با رکود سنگین سرمایه‌ای و مصرفی روبه‌روست، تنها راه نوردکاران برای برون‌رفت از ورشکستگی است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، فولادسازان دیروز (دوشنبه ۲۴مردادماه) بالغ بر ۱۲۱‌ هزار تن شمش فولاد را در رینگ صنعتی بورس‌ کالا عرضه کردند که تقاضایی برابر ۲۲۷‌ هزار تن برای این حجم محصول در بازار به ثبت رسید. در بازار اولیه ۸۲‌ هزار و ۹۰۰ تن شمش فولاد مورد معامله قرار گرفت و مابقی عرضه‌ها وارد بازار مچینگ شد که نتیجه معاملات مچینگ فولاد پس از تنظیم این گزارش و در بعدازظهر روز دوشنبه ۲۴ مرداد مشخص می‌شود.

دیروز میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ اصلی بورس‌ کالا برابر ۱۳‌ هزار و ۱۰۰ تومان بود. با احتساب نرخ ارز نیمایی در این روز، میانگین دلاری بهای فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران به ۴۹۴ دلار و ۵۰ سنت به‌ازای هر تن رسید. به این ترتیب میانگین نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی حدود ۱۲‌ درصد بالاتر از قیمت صادراتی این محصول بود.  

در شرایطی نوردکاران استقبال خوبی از شمش گران دارند که بازار داخلی مقاطع طویل فولادی در رکود سنگینی به سر می‌برد. اما احتمال گران شدن بیشتر قیمت در هفته‌های بعد با فرمول تعیین قیمت پایه، تمایل برای بالا ماندن قیمت‌ها و در عین حال صرفه صادرات حتی با نرخ‌های فعلی باعث می‌شود تا خرید شمش گران از سوی نوردکاران ادامه داشته باشد.

در شرایطی که نوردکاران تُرک به دنبال فروش محصول خود در محدوده ۶۵۰ دلار هستند، هر تن میلگرد صادراتی ایران با قیمتی در حدود ۵۴۰ تا ۵۶۰ دلار به بازار عرضه می‌شود. این تفاوت قیمت باعث می‌شود تا با وجود چالش‌های متعدد در مسیر صادرات، همچنان مشتری خارجی برای میلگرد ایران وجود داشته باشد. صادرات مقاطع طویل فولادی در شرایطی که بازار داخل با رکود سنگین سرمایه‌ای و مصرفی روبه‌روست، تنها راه نوردکاران برای برون‌رفت از ورشکستگی است.

بررسی‌های انجام شده از بازار آزاد مقاطع طویل فولادی از فرورفتن معاملات این بخش در رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌ای خبر می‌دهد. در حالی که نبود فعالیت ساخت‌وساز در کشور و اجرایی‌نشدن وعده دولت در خصوص ساخت یک‌میلیون مسکن ملی در هر سال باعث شده است تا تقاضای مصرفی برای مقاطع طویل فولادی حتی در زمان سنتی رونق این بازار به‌شدت افت داشته باشد، کاهش نرخ دلار آزاد متاثر از انتشار اخبار مثبت از مذاکرات احیای برجام باعث شده است تا تقاضای سرمایه‌ای نیز از این بازار رخت ببندد. به این ترتیب، بهای میلگرد در بازار داخل تا ۱۵‌ هزار و ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشت که این رقم به مراتب کمتر از بهای فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته‌های گذشته است.

پایان پیام/ ف

کد خبر 800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =