کد خبر 9316
۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۲

تصمیمات درست چین در تحریک بازار فولاد/روند کاهش قیمت متوقف شد

تصمیمات درست چین در تحریک بازار فولاد/روند کاهش قیمت متوقف شد

تصمیم بانک خلق چین مبنی بر تحریک بخش ساخت مسکن با تسهیل شرایط اعطای وام، محرک بهای میلگرد تا قیمت ۳‌ هزار و ۹۵۲ یوآن به ازای هر تن در بازار داخلی چین بود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، سنگ‌آهن پس از ثبت یک‌دوره افت قیمت و عقب‌نشینی به سطح ۱۲۸ دلار به ازای هر تن در روز هفدهم ژانویه، مجددا افزایشی شد؛ به نحوی که تا روز دوشنبه ۲۹ ژانویه این محصول توانست کانال قیمتی ۱۳۷ دلاری را بازپس بگیرد.

هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۳.۵‌ درصد وارداتی به بندر تیانجین چین با نرخ ۱۳۷ دلار و ۲۵ سنت مورد معامله قرار گرفت که این رقم بیشترین بهای فروش این محصول در بازه ۲۰ روز اخیر بود. 

انتشار داده‌های ضعیف از بخش مسکن چین برای ماه پایانی سال گذشته میلادی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد باعث شد تا بانک خلق چین اعلام کند نسبت ذخایر موردنیاز بانک‌ها برای اعطای وام را کاهش می‌دهد تا به این ترتیب نقدینگی بیشتری به سیستم مالی این کشور اضافه شود و با حمایت از فعالیت‌های تولیدی و ساخت‌وساز، بازار مسکن چینی بهبود یابد. این تصمیم روند کاهش قیمت در بازار فولاد و سنگ‌آهن را متوقف کرد و زمینه‌ساز رشد قیمت در بازارها شد.

ظرف ماه دسامبر ۲۰۲۳ بهای مسکن در چین با شدیدترین سرعت از سال ۲۰۱۵ به بعد سقوط کرد. در عین حال در این ماه برای ششمین ماه متوالی از نرخ مسکن در چین کاسته شد. مجموع این داده‌ها نشان داد که وضعیت بازار مسکن در چین بغرنج است. بنابراین سیاستگذاران چینی برای بهبود رشد اقتصادی چاره‌ای جز افزایش محرک‌های اقتصادی ندارند. 

بهای میلگرد در بازار داخلی چین ظرف ماه ژانویه به بیشترین نرخ در بازه ماهانه رسید، به نحوی که این محصول با قیمت ۳‌ هزار و ۹۵۲ یوآن به ازای هر تن معامله شد.

تصمیم بانک خلق چین مبنی بر تحریک بخش ساخت مسکن با تسهیل شرایط اعطای وام، محرک بهای میلگرد در بازار داخلی چین بود. در عین حال داده‌های تولید بخش فولاد چین برای سال ۲۰۲۳ در شرایطی منتشر شد که نشان داد میزان تولید فولاد جهان در بازه سالانه کاهش ۱۵ درصدی داشته است. این داده‌ها نیز محرک بهای محصولات فولادی در بازار داخلی چین بود.

منبع: اکو ایران

انتهای خبر/ ف

کد خبر 9316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =